Praha – Ve středu opět začínají večerní přelety Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Zpočátku se bude objevovat jen nízko nad obzorem, ale koncem týdne bude stanice létat stále výše a bude jasnější. Měsíc ubývá a spěje k novu, proto jeho světlo nebude tolik rušit.

O přeletech informuje astronomický server www.observatory.cz.

V pátek 1. února bude stanice vrcholit nad jihovýchodem ve výšce 17. stupňů. Poletí od severu k východu zhruba mezi 18:05 a 18:08. Jasnost bude mít -0,4 magnitudy (nižší číslo odpovídá vyšší jasnosti).

V sobotu už bude stanice vrcholit ve výšce 36 stupňů nad jihojihovýchodem. Poletí od jihozápadu k východu zhruba mezi 18:25 a 18:29. Její jasnost stoupne na -1,5 magnitudy.

Nejvyšší jasnosti -2,8 magnitudy dosahuje ISS jen tehdy, když je plně osvětlena Sluncem, její panely jsou natočeny k Zemi a zároveň se nachází Zemi nejblíže, to znamená ve vzdálenosti 367 kilometrů, což je zhruba tisíckrát blíže než Měsíc. Na noční obloze je v té chvíli srovnatelná s planetou Jupiter. Po Měsíci nejzářivějším objektem na obloze je planeta Venuše s jasností kolem -4,4 magnitudy. Měsíc v úplňku má jasnost -12,6 magnitudy.

Aktuální informace o přeletech stanice je možné získat dotazem na internetové adrese preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.

Autor: ČTK

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář