Další úlovek si na své konto připsali lovci počítačových pirátů. Brněnští policisté v těchto dnech dokončují trestní oznámení na mladíka, jenž na internetu šířil nelegální kopii snímku Simpsonovi ve filmu. Kvůli neoprávněnému šíření příběhů kreslené rodinky ze Springfieldu tak skončí před soudem již třetí osoba.

Měl se starat o to, aby studenti brněnské střední školy měli bezproblémový přístup na internet. Z postu správce internetové sítě si však osmnáctiletý student, vystupující pod přezdívkami Pedrous či PEDRO_WC, udělal postupem času výhodný byznys.

Ve svém počítači shromáždil závratné množství nelegálních filmů, hudby a počítačových her, které dále šířil. Jen opakovaným ukládáním Simpsonových ve filmu na veřejné zahraniční stránky, kde si je stáhly stovky dalších uživatelů, měl způsobit distributorovi snímku – společnosti Bontonfilm – škodu ve výši zhruba tří milionů korun.

Bontonfilm, za něhož jedná Česká protipirátská unie (ČPU), nyní požaduje náhradu alespoň jedné padesátiny z celkové částky, tedy asi 160 tisíc korun. “V této fázi již vyšetřovatel navíc dokončuje usnesení o zahájení trestního stíhání,” prozradil serveru TÝDEN.CZ mluvčí brněnských policistů Bohumil Malášek.

Právě mimosoudní vyrovnání je základním předpokladem pro podmíněné zastavení trestního stíhání. Pokud mladík na dohodu nepřistoupí, hrozí mu až dva roky za mřížemi. “V daném případě budeme postupovat standardní cestou. Polovinu škody musí pachatel uhradit hned, zbytek do dvou let,” uvedla ředitelka ČPU Markéta Prchalová.

Třetí oběť

Mladík tak bude již třetí “obětí”, která doplatila na nelegální šíření příběhů oblíbené kreslené rodinky. Jako první naservíroval animovaný filmový hit internetovým uživatelům devatenáctiletý Josef Šubr z Kaplice v jižních Čechách.

Kopii snímku pořídil videokamerou v českobudějovickém multikině a na web ji umístil ještě den před oficiální premiérou filmu v zámoří.

Za tento kousek mu hrozilo až pět let vězení, několikamilionová pokuta a propadnutí zabavené techniky. S poškozenou stranou, kterou ve sporu zastupovala Česká protipirátská unie, se však Šubr nakonec dohodl na mimosoudním vyrovnání.

A výsledek? Pokuta 150 tisíc korun a příslib, že bude unii k dispozici při preventivních akcích jako odstrašující příklad.

Dalším z nachytaných byl pětačtyřicetiletý muž. Toho v polovině ledna uvaděčka kina v Ústí nad Labem přistihla, jak si digitální kamerou v sále pořizuje nelegální záznam filmu. A to i přesto, že pirátská kopie snímku byla v té době na internetu přístupná již dva měsíce.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář