Počítače Macintosh od americké firmy Apple si v posledních letech stabilně zvyšovaly podíl na trhu. V následujících týdnech ale projde pozice Apple testem; v příštím týdnu přijde na trh nová verze operačního systému Windows od Microsoftu. Podle analytiků by ale Windows 7 neměly pozici Apple v dlouhodobém výhledu ohrozit.

Někteří analytici varují, že Windows 7, jejichž testovací verze si získala silný ohlas, můžou zpomalit postup Apple na trhu a budou tlačit ceny jejích produktů dolů, zejména ve Spojených státech.

Jiní navíc míní, že marketingový rozruch kolem Windows 7 pomůže zvýšit prodej všech počítačů a že tak přiláká zákazníky i do prodejen s počítači Macintosh. “Příběh Apple je atypický, specifický a v reálu nezávisí na dění kolem,” uvedl analytik Broadpoint Amtech Brian Marshall. Připomněl, že podle průzkumů trhu byly nové produkty od Microsoftu v posledních letech i katalyzátorem prodeje Macintoshů.

Windows 7 by měly smazat špatný dojem, který zanechala předchozí verze Vista. Na trh šla začátkem roku 2007 a provázely ji potíže i nepříznivé recenze. Pro Apple to byla příležitost, které využila.

K novým Windows se ale Apple vyjádřila jen s malými obavami.Pokud ale budou nová Windows pracovat tak, jak se očekává, Apple již ve své prodejní strategii zřejmě nebude moci sázet na neohrabanost svého rivala, dodávají hlasy z odvětví. K novým Windows se ale Apple vyjádřila jen s malými obavami.

“Noví uživatelé Maků nám stále říkají, že už jsou unaveni všemi těmi problémy kolem Windows a že chtějí snadné užívání, stabilitu a zabezpečení jako Mac,” reagoval mluvčí Apple Bill Evans. “Kolem a kolem, Windows 7 jsou stále jen Windows,” shrnul.

Analytik Rob Enderle z Enderle Group také uvedl, že by Windows 7 nakonec mohly zvyšovat prodej i Macintoshů. Varoval ale, že Windows 7 je dobrý software a že by se tím mohlo zvyšování tržního podílu Apple ztížit.

Apple ve světovém prodeji počítačů není v první pětce největších firem, ale ve Spojených státech má čtvrtou pozici, uvádí průzkumy společnosti Gartner. Její podíl v USA vzrostl na 8,7 procenta, když byl na 4,6 procenta ještě před třemi lety.

Počítačů Mac prodala Apple ve druhém čtvrtletí 2,6 milionu, tedy meziročně o čtyři procenta více. V srpnu navíc Apple uvedla na trh nový operační systém Snow Leopard a počáteční prodej upgradu za 29 dolarů byl podle analytiků silný.

Nicméně software od Microsoftu běží ve více než 90 procentech počítačů ve světovém měřítku. Macintoshe patří do dražší kategorie, a lákají tak věrné uživatele ochotné si připlatit. Ceny počítačů s Windows klesají roky a tento trend by se měl s novou verzí Windows ještě zrychlit, napsala agentura Reuters.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář