Houston – Závislosti na kokainu se půjde bránit podobně jako chřipce. Jednoduchým očkováním.

Vakcínu proti závislosti na drogách, především kokainu, objevili vědci z Baylor College v americkém Houstonu.

?Látka označí kokain jako nepřítele a zlikviduje ho. Tělo tak bude vůči kokainu imunní,? tvrdí Tom Kosten, profesor psychologie a neurologie na Bayloru.

Kokain nemůže do mozku

Jím vyvinutá vakcína vytvoří v těle protilátku, která kokain rozpozná, naváže se na něj a zabrání tomu, aby se s krví dostal do mozku.

Kokain má totiž velmi malou molekulu a imunitní systém ji za normálních okolností neumí rozpoznat. Nemůže proto vytvořit potřebné protilátky, které by ho jako cizorodou částici neutralizovaly.

Kosten pracuje se svou manželkou Theresou na výrobě séra už třináct let. Využili při tom protein, který je též používán při očkování proti zákeřné choleře.

Na ten navázali deaktivovaný kokain a tím vznikla velká molekula, kterou imunitní systém těla již pozná a je schopen proti ní vytvářet protilátky. Ty se na ni naváží a nedovolí tak kokainu dostat se do mozku, v němž se vytváří na tuto drogu závislost.

Slibné testy

První zkoušky ukázaly, že drogově závislí pacienti nedostávají po očkování chuť na další dávku drogy.

Kosten již požádal americký Úřad pro kontrolu léčiv a potravin o povolení zahájit závěrečné klinické testy vakcíny. Těch by se mělo účastnit ve Spojených státech na 300 pacientů. Další testy by měly proběhnout v Itálii a Španělsku.

Kosten však upozornil, že léčba vakcínou musí být spojena také s psychoterapií.

?Pracujeme i na látce, která by zbavovala kuřáky chuti na nikotin,? dodal tento neurolog.

Ve světě by mohla očkovací látka pomoci ušetřit státní peníze vydávané na léčbu drogově závislých. Jen ve Spojených státech amerických bylo loni přes 22 milionů narkomanů.

Zdroj: azpravy.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář