Pokud by roztál led v západní části Antarktidy, jak předpovídají některé z klimatických modelů, vzestup hladiny světových moří by nebyl tak dramatický, jak se odborníci dosud domnívali. Přesto by napáchal velké škody.

Klimatologům dělá v souvislosti s klimatickými změnami největší starosti ledovec pokrývající západní polovinu Antarktidy. Ve srovnání s východní části kontinentu nebo s Grónskem je totiž méně stabilní, protože značná část jeho podloží leží pod úrovní mořské hladiny.

Značná část podloží na západě Antarktidy leží pod úrovní moře.Hlavní ledová masa je zatím chráněna okrajovými ledovými plochami přesahujícími z pevniny do oceánu. Pokud by odtály, mořská voda by se dostala mezi podloží a ledovec, který by se začal lámat, rozpadat na menší části a rychle by tál. Tento scénář sice není příliš pravděpodobný, vyloučit ho však nelze a důsledky by byly v celosvětovém měřítku dramatické.

Předchozí modely naznačovaly, že hladina světových moří by stoupla o pět až sedm metrů. Tým britských a nizozemských vědců dnes v časopise Science publikoval nový odhad založený na přesnějším modelu, který bere v úvahu některé dosud zanedbávané faktory. Podle autorů by hladina stoupla v průměru ?pouze” o 3,3 metru, protože by zdaleka neroztál všechen led na západní části Antarktidy.

Horší scénář na severu

Regionální rozdíly by však byly poměrně výrazné. Na východním i západním pobřeží Severní Ameriky by hladina stoupla až o 25 % výše než světový průměr. Zkáza by postihla například New York, Washington nebo San Francisco. Severní polokoule by obecně byla postižena více než jižní oblasti.

Pokud by západní antarktický led postupně odtával v průběhu příštích pěti set let, přispělo by to ke každoročnímu zvýšení hladiny o 6,5 milimetru. To je dvakrát více než je současný vzestup zaviněný všemi zdroji dohromady.

Hladina by stoupla výrazněji na severní polokouli.

Foto: profimedia.cz, J. Bamber/University of Bristol, Science/AAAS

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář