Praha – Do starobního důchodu se půjde až v 65 letech. Výjimku budou tvořit pouze ženy s dvěma a více dětmi.

To je zřejmě největší změna zákona o důchodovém pojištění, o níž na svém pondělním jednání rozhodla vláda. Ta tak včera schválila první krok v reformě celého penzijního systému. ?Bylo to jednomyslné rozhodnutí,? řekl premiér Mirek Topolánek

O reformě penzí se jedná již čtyři roky. Pokud se totiž důchodový systém nezmění, tak kvůli stále vyššímu věku, kterého se lidé dožívají ? jen od roku 1989 se život prodloužil o více než čtyři roky ? se za několik desítek let zhroutí. Nyní jde na výplatu penzí 8,3 procenta HDP. Kdyby se reforma neprovedla, tak by tento podíl v roce 2050 dosáhl 14 procent.

“Loni bylo v ČR 340 tisíc lidí starších osmdesáti let, v roce 2050 jich bude již přes milion,? řekl ministr práce a sociálních věci Petr Nečas. V zemi jsou nyní dva miliony starobních důchodců. Invalidní a pozůstalostní penze bere dalších 700 tisíc lidí. Podobně jak přibývá důchodců, ubude i plátců. ?Nyní do systému přispívá 5 milionů lidí, za třicet let jich bude o 700 tisíc méně,? řekl.

Politici se původně dohodli, že je třeba, aby se na dlouhodobé změně, která změní životy především těm, kteří jsou mladší čtyřiceti let, shodly všechny parlamentní strany. Protože se však na kompromisu nebyly schopny i přes několikerý odklad dohodnout, vláda se rozhodla předložit vlastní návrh.

Hranice se zvyšují všude
Hranice pro odchod do důchodu se má zvyšovat stejným tempem jako dosud ? tedy za rok o dva měsíce pro muže a o čtyři měsíce pro ženy. Jako první tak půjdou pětašedesáti letech do důchodu lidé, kteří se narodili v roce 1965.

Doba odchodu do důchodu se přitom zvyšuje prakticky ve všech zemích světa. Například Německo již schválilo prodloužení této hranice až na 67 let, v Norsku uvažují tuto hranici posunout ještě o rok výše. V 67 letech půjdou do důchodu i všichni Američané, narození po roce 1960.

Mezi dalšími změnami je i to, že důchodci si nově budou moci zvýšit svoji penzi o každý odpracovaný rok. V průměru si měsíčně přilepší o čtyřicet korun. Naopak ti, co odejdou do důchodu dříve, si proti současnému stavu pohorší.

Podle Nečase je ale potřeba reformovat nejen systém starobních penzí, ale i invalidních a pozůstalostních. ?Ty tvoří plných třicet procent vyplácených dávek,? upozornil. Reforma počítá proto s rozšíření počtu kategorií invalidních penzí na tři. Nová kategorie se nebude týkat těch, kteří již invalidní penze pobírají.

?Okamžitý efekt změn bude minimální. Viditelný bude až po roce 2017,? uvádí MPSV. Novela zákona, kterou nyní projedná parlament, by měla vstoupit v platnost v roce 2010.

Zdroj: azpravy.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Komentáře jsou uzavřeny.