Američtí vědci odhalili dvě látky v tabákovém kouři, které přímo způsobují rakovinu plic. Toto zjištění podle nich může jednoho dne pomoci předvídat, u kterých kuřáků se tato nemoc rozvine.

“U lidí, kteří mají v moči vysokou koncentraci vedlejší nikotinové látky nazvané NNAL, je riziko vzniku rakoviny plic dvojnásobné v porovnání s kuřáky s nižší koncentrací NNAL v moči,” uvádějí vědci. Kuřákům, kteří mají zvýšené množství NNAL a dalšího močového metabolitu cotininu, hrozí více než osmkrát vyšší riziko rakoviny plic než kuřákům s nižší koncentrací těchto dvou látek v moči.

K TÉMATU: Přední onkolog varuje: Každý třetí dostane rakovinu
Rakoviny je více, ale léčba je úspěšnější

Toto zjištění může pomoci vysvětlit, proč někteří kuřáci rakovinou onemocní a jiní ne. Rakovinou plic onemocní zhruba každý desátý kuřák. Ročně tato nemoc zabíjí 1,2 milionu lidí na světě a v celosvětovém měřítku je rakovina plic nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu.

“Kouření vede k rakovině plic, ale v tabákovém kouři je asi 60 možných karcinogenů. Čím přesněji identifikujeme ‘pachatele’, tím lepší budeme v předpovídání rizika,” říká Jian-Min Yuan z Minnesotské univerzity, který zjištění vědeckého týmu představil Americké asociaci pro výzkum rakoviny.

Zdroj: tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář