Planeta Venuše byla kdysi příjemným místem pro život, tvrdí vědci. Dospěli k tomu na základě údajů z orbitální stanice, která potvrdila, že Venuše měla k Zemi blízko.

Nejbližší sousedka

Dříve měla planeta Venuše k Zemi daleko blíže, než byste nejspíše čekali. Venuše je nejbližší planetou Zemi. Obě planety jsou zhruba stejně velké a leží na stejné oběžné dráze, ačkoliv Venuše je o něco blíže Slunci.

Jako vejce vejci

Před miliardami let byly na Venuši úplně stejné podmínky k životu jako na Zemi. S trochou nadsázky se dá říci, že to byla takřka identická dvojčata. Podle vědců tedy tato planeta mohla být dokonce obyvatelná.

Proč život zanikl

Únik kysličníku uhličitého, eroze atmosféry způsobená slunečním zářením a pomalejší rotace způsobily, že se Venuše začala vyvíjet odlišně a život na ní začal pomalu zanikat. Proč byla naše planeta této zkázy ušetřena? Může za to nejen fakt, že je o něco vzdálenější Slunci, ale i skutečnost, že Země má na rozdíl od Venuše silnější magnetické pole. To ji ochraňuje před slunečními větry.

Mrtvá planeta

Dnes si lze život na Venuši představit opravdu jen stěží. Ze všeho nejvíce Venuše připomíná tavicí pec. Teplota povrchu zde dosahuje hodnoty 400 stupňů Celsia. V horních vrstvách atmosféry vanou silné větry, které dosahují rychlosti až 350 km/h. Téměř devadesát procent jejího povrchu tvoří vrstva čedičové lávy.

Země zůstala ušetřena

Poznatky Evropské vesmírné agentury, která Venuši podrobila ročnímu zkoumání, nabízejí unikátní pohled, jak mohla skončit Země, kdyby zde došlo ke stejným klimatickým změnám. Ke zkoumání planety Venuše vědci použili infračervený spektrometr VIRTIS, který umožnil sondování planety v dimenzi 3 D.

Zdroj: azpravy.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář