Astronomové už dlouho vědí, že v srdcích většiny galaxií jsou obrovské černé díry. Mnohé z nich mohou být až miliardkrát hmotnější než naše Slunce. Zdá se, že je v jejich silách zcela zastavit proces vzniku nových hvězd a tím galaxii odsoudit k pomalému umírání.

Než hmota přitahovaná silnou gravitací “spadne” do černé díry, krouží kolem ní po spirále, zahřívá se a do okolí vyzařuje energii. U supermasivních černých děr může být proud této energie tak intenzivní, že pohlcovaná hmota září více než stovky miliard okolních hvězd.

Jedním z důsledků je, že tento proud energie z galaxie “odvane” plyn a prach, tedy materiál, z něhož se rodí nové hvězdy. Pokud se to stane, galaxie postupně “vyhasne”, protože staré hvězdy vyhoří a nové je nenahradí.

Galaxie NGC 1275 - centrální černá díra září více  než zbytek hvězd.

Asa Bluck z Nottinghamské univerzity na setkání britské Královské astronomické společnosti prezentoval výsledky svého týmu, který na snímcích pořízených ve viditelné, infračervené i rentgenové části spektra studoval vlastnosti asi stovky galaxií.

Britští astronomové se zaměřili především na galaxie vydávající neobvykle mnoho rentgenového záření. Právě jejich centrální černé díry totiž pohlcují velké množství hmoty. Ukázalo se, že čím je černá díra větší, tím spíše v galaxii nevznikají nové hvězdy.

Bluck s kolegy odhadují, že proces vzniku nových hvězd se zastavil nejméně ve třetině velkých galaxií.

Foto: ESA/V. Beckmann (NASA-GSFC), A. Fabian (Cambridge)/STScI/NASA

Zdroj: tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář