Rodiče malých dětí, kteří koupili časopis s umělohmotným nádobím medvídka Pú, by měli zpozornět. Podle chemické analýzy totiž tento masivně kupovaný výrobek obsahuje nebezpečný formaldehyd, který způsobuje chronické otravy.

V únoru letošního roku se v prodejnách tisku objevila novinka masivně podporovaná televizní reklamou. Kolekce ?Medvídek Pú a jeho svět?, která se skládá z časopisu a dětského jídelního servisu ?Medvídkův jídelní servis na něco malého k snědku?. Každé číslo časopisu obsahuje kousek servisu. Kolekce vychází v intervalu 14 dnů a je plánována na 60 pokračování.

Děti si krásně barevné nádobí s oblíbenou Disneyho postavičkou doslova přes noc zamilovaly a rodiče poctivě čekají na každé nové číslo. Nyní se ukázalo, že nádobí je zdravotně závadné.

Test: Nádobí vylučuje nebezpečný formaldehyd!

Tvrdí to alespoň časopis Test, který společně se Státním zdravotním ústavem zjistil, že nádobí vylučuje nebezpečný formaldehyd.

“Když se na trhu objevil velký mělký talíř Medvídka Pú, koupili jsme několik kusů a okamžitě převezli do Národní referenční laboratoře pro materiály určené pro styk s potravinami a pro výrobky pro děti do 3 let věku, Státního zdravotního ústavu Praha. Analýzy, které jsme objednali, sledovaly zdravotní nezávadnost talířů ve třech rovinách: migraci (tj. přechod) formaldehydu do nekyselých potravin (používá se destilovaná voda), do kyselých potravin (rajskou omáčku či polévku, nastrouhané jablíčko, jogurt, zelí v sladkokyselém nálevu atd. nahradil 3% roztok kyseliny octové) a do kyselých potravin po 1 mycím cyklu v myčce nádobí (dle návodu lze mýt v myčce),” píše Test a upozorňuje na skandální závěr analýzy. Ani jeden z testovaných vzorků totiž testy na nezávadnost neprošel!

Při zkoušce na nekyselé potraviny byl limit překročen jednou, na kyselé potraviny dokonce třikrát.

Jednatelka časopisu: Máme certifikáty, které limity splňují

Jednatelka společnosti Tappa, která nádobí distribuuje, byla výsledky Národní referenční laboratoře překvapena: ?Máme certifikáty, které limity splňují. Vše budu řešit s vydavatelem a výrobcem. Návazně, co nejdříve to půjde, vyřešíme situaci s našimi zákazníky,” uvedla v SMS zprávě.

Předplatné pozastaveno

Na zprávy o závadnosti nádobí již reagovala společnost Send, která časopis medvídka Pú distribuuje předplatitelům: “V návaznosti na zjištění Státního zdravotního ústavu ke zdravotní závadnosti nádobí do vyřešení situace zastavujeme nábor předplatného. Čekáme na vyjádření dovozce nádobí a vydavatele (společnost Tappa), který za dovezené zboží zodpovídá. Všem předplatitelům vrátíme na žádost předplatné.”

Rodiče, kteří koupili časopis na stáncích, by měli mít možnost jej vrátit u prodejce při předložení dokladu o koupi, nebo mohou kontaktovat přímo hlavního distributora – společnost Tappa.

Ačkoli hlavní hygienik dosud prodej nádobí nezakázal, časopis Test má jasno:

“Velké talíře Medvídka Pú jsou zdravotně závadné a do dětských rukou, ba ani do těch dospělých nepatří.”

Co je formaldehyd?

Čistý formaldehyd je za normálních podmínek bezbarvý plyn s pronikavým zápachem. Formaldehyd patří mezi těkavé organické látky. Je velmi dobře rozpustný ve vodě, alkoholech a dalších polárních rozpouštědlech. Akutní expozice vyvolává bolesti hlavy a zánět nosní sliznice. Vyšší koncentrace způsobuje vážné podráždění sliznic a respirační problémy, např. zánět průdušek a otok nebo zánět plic. U citlivých jedinců může formaldehyd vyvolávat astma a záněty kůže. Chronická expozice způsobuje zánět průdušek. Formaldehyd dráždí oči a vyvolává slzení. Vyšší koncentrace mohou vyvolat zákal rohovky nebo i ztrátu zraku.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář