Houston – V úterý proletí rekordně blízko kolem Země asteroid o průměru 150 až 600 metrů. Nebezpečí, že by zasáhl naši planetu, podle vědců nehrozí. Průlet planetky známé jako 2007 TU24 budou moci lidé pozorovat i prostřednictvím menších dalekohledů.

Asteroid objevili v říjnu minulého roku vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Původní propočty naznačovaly, že by takzvaná blízkozemní planetka mohla Zemi zasáhnout. Později však vědci výpočty upřesnili a sdělili, že se asteroid v příštích desetiletích se Zemí nesrazí.

“Půjde o vůbec největší přiblížení známého asteroidu těchto nebo větších rozměrů,” uvedl kalifornský astronom Don Yeomans.

Planetka by měla proletět v nejmenší vzdálenosti od Země – asi 537.000 kilometrů – 29. ledna kolem 9:30 SEČ. Nejlepší pozorovací podmínky prý mají nastat v noci z úterý na středu.

Blízkozemních planetek, u kterých nelze vyloučit srážku se Zemí, astronomové dosud objevili zhruba 1800. Z toho je Zemi nebezpečných přes 600. Jsou to tělesa větší než 150 metrů, která by se mohla přiblížit na menší vzdálenost než 7,5 milionu kilometrů.

Autor: ČTK

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář