Sexuálně zneužívaných a prostituujících se dětí v Česku dramaticky přibývá. Tvrdí to autorka publikace o obětech komerčního zneužívání dětí Eva Vaníčková. Domnívá se, že se situace ještě zhorší. Negativně ji prý ovlivní vstup ČR do schengenského prostoru a otevření hranic, k němuž dojde dnes v noci. Loňská data ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) vypovídají o 1630 zneužitých dětí. Jak ale upozornila Vaníčková, jde jen o špičku ledovce, skutečný počet může být mnohokrát vyšší.
Více než tisíc týraných dětí ročně je v evidenci ministerstva zaznamenáno od roku 2004. Jde však jen o nahlášené případy, číslo nemusí odrážet skutečnost. Podle dřívějších údajů ministerstva bylo loni odhadováno nejméně 7500 případů tělesného a psychického týrání nebo sexuálního zneužívání.

Vaníčková se domnívá, že všechny dětské oběti komerčního sexuálního zneužívání nejde spočítat. Na vlastní odhad si netroufla. “Byly by to jen spekulace,” řekla. Své přesvědčení o vzrůstajícím počtu těchto dětí zakládá na vlastní zkušenosti odbornice na dětská práva a na poznatcích kolegů psychologů a pedagogů.

Před několika lety si odborníci mysleli, že dětská prostituce v Česku ani jinde v Evropě není. Brzy se ale přesvědčili o opaku. Viditelné to podle Vaníčkové bylo na světových kongresech o zneužívání dětí v roce 1996 ve Švédsku a o pět let později v Japonsku.

“Tenkrát jsme tam (ve Stockholmu) všichni seděli a s jistým sebeuspokojením jsme říkali: Prostituce? Dětská prostituce? Ani omylem… Pornografie, internet, to jsou problémy Evropy. A podívejte se, o pět let později v Jokohamě – se schlíplými rameny jsme říkali, jak ta dětská prostituce zavalila Evropu neskutečným způsobem,” řekla Vaníčková.

S tím, jak se zvyšuje počet komerčně zneužívaných dětí, klesá jejich věk. Zatímco dřív byla prostituce záležitostí šestnáctiletých, dnes se často dobrovolně prostituují i dívky dvanáctileté nebo třináctileté. Slovo “dobrovolně” je podle Vaníčkové nutné brát s rezervou. “Dívky prostituci chápou jako kariérní výtah nebo způsob, jak si zajistit nadstandard, většinou je ale za tím nevhodné rodinné prostředí a citová plochost,” řekla Vaníčková.

Nemusí podle ní jít jen o prostituci, jak si ji představí laik, dívky se často prodávají jako takzvané společnice. Zajdou s klientem na večeři, popovídají si a pak může nebo nemusí následovat sex.

Tým vedený Vaníčkovou vymezil v knize sedm typů dětských obětí komerčního zneužití. “Traumatizované děti” mají zkušenost se zneužitím nebo týráním v rodině. Nejsou schopné udržet citový vztah, bývají promiskuitní a ochotné k netradičním a nebezpečným sexuálním praktikám. “Děti přinucené rodinou” bývají často oběťmi sexuálních turistů. “Děti přinucené nepříbuznou osobou” bývají citově deprivované a lehce ovlivnitelné a zneužitelné.

Další kategorií jsou “Děti ulice”, které často pocházejí z ústavů a dětských domovů a prostitucí si vydělávají. “Děti se závislostí” se prostituují kvůli penězům na drogy. Posledními dvěma typy jsou “Vrstevnický vliv” a “Strategie zisku”. Druhá jmenovaná je přitom podle Vaníčkové nejčastější.

Publikace vznikla z popudu ministerstva zdravotnictví a poslouží k tvorbě preventivních strategií. Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové (Strana zelených), která se účastnila dnešního křtu knihy, se v současnosti aktualizuje zastaralá strategie proti komerčnímu zneužívání dětí. Do konce roku 2008 má být na stole také návrh Národní strategie prevence násilí na dětech.

Autor: ČTK

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář