První mobilní telefon s operačním systémem Android od společnosti Google začne mobilní operátor T-Mobile prodávat v Česku během prvního čtvrtletí příštího roku. Podle agentury ČTK by se tak mělo stát nejpozději v polovině února.

Telefon pod označením G1 od výrobce HTC se bude prodávat výhradně u operátorů skupiny T-Mobile. Zatím je k dostání jen v USA a Velké Británii. Vedle Česka telefon zhruba ve stejné době dorazí i na německý, nizozemský, polský a rakouský trh. Na americkém trhu se za měsíc prodalo kolem 300 tisíc přístrojů.

Cena by měla být výrazně nižší než u iPhone 3G, který se v tuzemsku začal prodávat v létě. Ceník chce ale operátor zveřejnit až v lednu. V USA se G1 prodává za 179 dolarů (3200 Kč).

G1 zřejmě nebude prodejně tak úspěšný jako iPhone. “V prvních měsících očekáváme prodej v řádu jednotek tisíc kusů,” uvedl Miroslav Richter, který má v českém T-Mobile G1 na starosti. V závěru roku by na trh mohly přijít telefony s Androidem od dalších výrobců.

QWERTY klávesnice se objeví po odsunutí displeje.

Mobil má dotykový displej s rozlišením 320 x 480 obrazových bodů, hardwarovou QWERTY klávesnici, podporu 3G sítí, Wi-Fi, GPS a fotoaparát s rozlišením 3,2 megapixelu. Operační paměť má 192 MB, ale lze ji rozšířit pomocí microSD karet. G1 je přizpůsoben pro snadné využívání služeb Googlu, například elektronické pošty Gmail, videoserveru YouTube nebo mapové služby Google Maps. V době uvedení na trh asi ještě nebude dostupná česká lokalizace softwaru.

T-Mobile zatím na našem území 3G síť neprovozuje, příští rok by ale měl s jejím budováním začít. Nejprve v Praze a Brně, v roce 2010 by rád pokryl území, na kterém žije 70 % populace.

Android chce na trhu takzvaných chytrých telefonů konkurovat zavedeným operačním systémům. Nejrozšířenější Symbian má podle analytické firmy Gartner podíl asi 57 procent, následuje software pro BlackBerry s podílem 17,4 procenta a Windows Mobile od Microsoftu s dvanácti procenty trhu.

Foto: HTC, ČTK

Zdroj: www.tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář