Banka rostlinných druhů, která má pro budoucnost zachovat základní potravinářské plodiny světa ohrožené klimatickými změnami, válkami, přírodními nebo jadernými katastrofami či lidskou nedbalostí, bude v úterý slavnostně otevřena na norském souostroví Svalbard v Arktidě.

Aktu se mimo jiné zúčastní předseda Evropské komise José Manuel Barroso či nositelka Nobelovy ceny za mír, známá keňská bojovnice za životní prostředí Wangari Maathaiová.

Banka obsahující několik milionů vzorků kultur, kterou norská vláda označuje také jako Noemovu archu, se nachází 130 metrů pod úrovní moře, uvnitř hory, téměř 300 metrů hluboko v jejích útrobách. Má pancéřová vrata a stěny z betonu silné jeden metr. Tento trezor údajně odolá jaderné střele či silnému zemětřesení.

Podvodní trezor obklopuje trvale zmrzlá půda a skály. Vzorky, například obilí a různé druhy brambor, se tu budou uchovávat za teploty minus 18 stupňů Celsia, což zaručí jejich konzervaci po stovky až tisíce let. I kdyby se porouchalo chladící zařízení, nedostane se sem teplý vzduch mnoho desítek let.

Prostor, kde může být až tři miliony vzorků, má 800 metrů čtverečních. Ve třech komorách měřících 27 krát deset metrů situovaných podél dlouhého tunelu může být uskladněno až 4,5 milionu vzorků semen, což má zaručit zachování hlavních zemědělských druhů, které by jinak mohly ve svém přirozeném prostředí vyhynout.

“Banka může pojmout dvakrát tolik vzorků různých zemědělských druhů, než kolem nás existuje,” řekl agentuře AFP ředitel Světového fondu pro ochranu diverzity plodin Cary Fowler. Tato mezinárodní nezávislá organizace je do projektu banky rovněž zapojena. “Banka nebude naplněna za mého života, ani za života mých vnuků,” dodal.

Norsko, které samo hradilo výdaje potřebné na vybudování banky (v přepočtu asi 156 milionů Kč), bude pověřeno její správou a uložená semena plodin zůstanou majetkem těch zemí, které je sem uložily.

Banka na Svalbardu bude obsahovat stejná semena, jaká jsou uložena v soukromých bankách ve světě (takových bank je přes 1400). V době inaugurace by v ní mělo být asi čtvrt milionu vzorků.

Norské souostroví Svalbard v Arktidě nebylo zvoleno pro sídlo světové banky rostlinných druhů náhodou. Relativně nehostinné přírodní podmínky jsou pro banku výhodou, stejně jako zdejší politická stabilita, vzdálenost od světových konfliktů, avšak zároveň dosažitelnost i minimální infrastruktura.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář