Přes tři desítky zemí v čele s Austrálií podaly diplomatickou stížnost, aby mezinárodní veřejnost vyburcovaly k protestům proti japonskému programu lovu velryb. Informuje o tom agentura AP.
Australský ministr zahraničí Stephen Smith sice ocenil, že Tokio v pátek odstoupilo od svého plánu lovit plejtváky dlouhoploutvé, nazývané keporkak, které ekologové označují za ohrožený druh. Japonští velrybáři však chtějí ulovit 935 plejtváků malých a pět desítek plejtváků myšoků.

“Australská vláda je přesvědčena, že neexistuje důvěryhodné ospravedlnění pro lov jakýchkoli velryb. Bude neúnavně pokračovat v úsilí o skoncování s lovem velryb ze strany Japonska,” zdůraznil Smith ve svém prohlášení.

Australská vláda společně se skupinou dalších zemí v pátek předala diplomatický protest japonskému velvyslanci v Austrálii. “Rozsah mezinárodní podpory diplomatickému protestu Austrálie ukazuje, jak silné jsou mezinárodní obavy z japonského velrybářského programu,” poznamenal ministr.

Vláda se chce ještě více zasadit o ukončení japonského lovu – hodlá vyslat sledovací letouny a také plavidlo, které bude sbírat důkazy pro případné právní kroky na mezinárodním poli.

Mezi zeměmi, které podporují snahu Canberry donutit Japonsko k zastavení lovu velryb, jsou mimo jiné Česká republika, Slovensko, západoevropské i východoevropské země, státy Jižní Ameriky či Nový Zéland.

Tokio neustále trvá na tom, že tyto velké mořské savce loví kvůli vědeckému výzkumu. Tradičně však maso ulovených kytovců končí v japonských restauracích.

Autor: ČTK

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář