Čeští vědci objevili jeden z důvodů, proč se často nedaří klonování zvířat a lidských embryí. Zprávu o převratném objevu, který údajně v budoucnu může přispět ke snadnějšímu a úspěšnějšímu klonování než dosud, zveřejňuje v pátek tým vědců v prestižním americkém časopisu Science. Informuje o tom deník MF Dnes.

Tým českých vědců kolem Josefa Fulky z Výzkumného ústavu živočišné výroby v raze dokázal, že klíčovou roli při vývoji oplozeného vajíčka a raného embrya hraje jadérko z vajíčka matky, které je podle nich nezbytné pro další vývoj jedince. Dosud nebylo jasné, jak přesně tato část funguje a jaký je její úkol v oplozeném vajíčku a raném embryu.

Vědci nejdříve vyvinuli metodu, jak jadérko z buňky bezpečně vyjmout. Pak zjistili, že oplozené či naklonované embryo se po vyjmutí jadérka dále nevyvíjí. Když však jadérka do myších zárodků vrátili, narodily se živé myšky, píší noviny.

“V metodě neinvazivní enukleolace jsme předběhli dobu,” řekl Fulka. “Ukázali jsme, jak důležitá je tato organela (buněčná součást), která pochází výhradně z vajíčka, a že jadérko tělní buňky ji nedokáže nahradit. Věříme, že po publikaci v Science bude mnoho dalších naši metodu používat,” dodal.

Objev českých vědců může mít podle deníku využití i u léčby některých druhů neplodnosti. Třeba v případě, kdy je v ženském vajíčku nesprávný počet jadérek. Vajíčka se tak údajně budou moci bezpečně opravovat.

Klonování je založeno na přenosu jader, při kterém se dědičná informace z vajíčka odstraňuje a na její místo putuje jádro tělní buňky klonovaného jedince. Dosud velmi často končívá nezdarem, a to zejména u složitějších živočichů.

klon

Zdroj: www.tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář