?Košer obdoba” oblíbeného internetového prohlížeče Google byla vyvinuta v Izraeli pro tamní ortodoxní židy hovořící hebrejsky. O jejím spuštění informují internetové stránky britského listu The Daily Telegraph.

Ortodoxní židé by při prohledávání internetu mohli narazit na materiály se sexuálním obsahem, což jim jejich víra zapovídá. Tuto situaci řeší nový “košer” vyhledávač v hebrejštině. Jeho autor Yossi Altman jej zkonstruoval tak, aby přeskakoval všechny stránky problematické z hlediska víry. Jeho používání schválili i ortodoxní rabíni.

Vyhledávač nabízí odkazy na izraelské zprávy a obchodní centra, ale jeho výsledky jsou filtrovány, aby vyloučily položky, jež jsou pokládány za nepatřičné. ?Je to košer alternativa pro ultraortodoxní židy k ‘bezpečnému’ surfování po internetu,” řekl Altman agentuře Reuters v Jeruzalémě. ?Stránka byla vyvinuta na podporu rabínů, kteří používají web kvůli aktuálnosti svých bohoslužeb,” dodal.

S prohlížečem se nedá pracovat v sobotu, což je pro židy svátek, kdy mají zakázáno pracovat či obchodovat. Pokud chtějí uživatelé Kooglu v sobotu hledat informace či poslat e-mail, prohlížeč se zhroutí a nedovolí jim to.

Zdroj: www.tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář