Janské Lázně – Letošnímu vánočnímu stromu pro Prahu se z lesa v Rudolfově údolí nejspíš moc nechtělo. Proto se pokácení a nakládka zdržela asi o dvě hodině.

Pracovníci firmy Švestka, která transport zajišťovala, museli nejprve vyprostit pomocí buldozeru jeřáb, který sjel z krajnice a zapadl. Dalším důležitým úkolem bylo upevnit do koruny smrku lano. Odvážný lezec vyšplhal až téměř na vršek čtyřicetimetrového stromu. Z jeřábu si přitáhl úvaz a kmen zajistil. Potom už nastoupila ke slovu motorová pila. Nešlo jenom o to smrk podříznout. Přímo na místě ho také lesníci zkrátili přibližně na dvaadvacet metrů. Postupně z visícího kmenu oddělovali asi metr a půl vysoké špalky.

Posledním bodem bylo vlastní uložení na transportér a zajištění smrku, aby se cestou neolámal. Vše dopadlo dobře. Především jeřábník dokázal, že si s mnohatunovým kolosem rozumí. ?Počasí nám příliš nepřálo. Strom poputuje v neděli do Milovic a v pondělí, asi kolem desáté hodiny, vyrazí na místo určení, na Staroměstské náměstí,? vysvětlil Martin Švestka z transportní firmy. Rozměrný transport musí čekat do půlnoci, kdy ho teprve pustí do pražských ulic. Usazen by měl být kolem čtvrté hodiny.

Některým místním občanům se ale kácení příliš nelíbilo. ?Nám to nic nepřinese a podívejte se, jak tady vypadá příroda,? sdělil jeden z procházejících občanů. Další upozornil na to, že po minulé těžbě vánočního stromu, která na stejném místě proběhla před dvěma lety, nikdo neopravil poškozenou cestu. ?Je to tady jediná cesta pro invalidy,? uvedl.

?Domníváme se, že strom byl zasazen v roce 1920, kdy vznikla společnost Lázeňská. V tomto období do lokality u Janských lázní zavítali experti Rockefellerova ústavu v New Yorku, aby zde zkoumali léčivé účinky horských pramenů. Vědci nakonec prokázali, že prameny mají pozitivní vliv na léčbu následků po obrně,? vysvětluje Jan Rousek, místostarosta Janských Lázní v Krkonoších.

Strom se začal kácet ve 14:30 hodin, tedy o tři a půl hodiny později, než bylo v plánu. ?V noci na dnešek napadlo více než dvacet centimetrů sněhu, který jsme museli nejprve odklidit, a právě to zapříčinilo prodlevu v kácení. S přípravou vhodných podmínek pro zahájení akce nám vypomohly Technické služby města Janské Lázně. Při porážení jsme stejně jako v předchozích letech použili jeřáb,? říká Petr Hozák, produkční ředitel firmy Taiko, která je provozovatelem Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. Výška stromu, jehož kmen má v průměru 65 centimetrů, bude tradičně přes 20 metrů.

?Přepravní souprava bude 29 metrů dlouhá, 5 metrů široká a přibližně 4,7 metru vysoká. Doprovodí ji čtyři vozidla, která zajistí bezpečný a plynulý průjezd vytyčenou trasou. Největší vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze letos potrvají čtyřiatřicet dní. Začnou v sobotu 29. listopadu, kdy se v 18 hodin slavnostně rozzáří vánoční strom z Krkonoš,? Evženie Belanová, tisková mluvčí Vánočních trhů.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář