Úplné zatmění Slunce, které nastane v pátek v některých oblastech Ruska, Číny či Kanady, bude v přímém přenosu k vidění i na internetu. Ti, kdo chtějí tento jev naživo pozorovat a zároveň nemají šanci se osobně dostat do míst, kde to bude možné, budou mít šanci například na webových stránkách amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír.

Za úplným zatměním Slunce by museli Češi vyrazit do středního Ruska, Mongolska nebo do Číny. Pás totality, kde bude zatmění nejlépe pozorovatelné, začíná na severu Aljašky a táhne se přes Arktidu včetně Grónska a dále přes Rusko až do Číny. I obyvatelé těchto odlehlých oblastí ale nakonec nemusejí mít štěstí – meteorologové totiž předpovídají, že v pátek s největší pravděpodobností nebude příliš dobrá viditelnost.

“Je to velice vzácné a neobvyklé, byla by smůla propásnout jakoukoli příležitost,” tvrdí astrofyzik NASA Fred Espenak, který má webové stránky zatmění na starosti a který se snaží tento jev mapovat už od roku 1970.

Úplné zatmění slunce bude 1. srpna trvat přesně dvě minuty a 27 sekund. Částečné zatmění ale bude v pátek dopoledne pozorovatelné i v Česku. I když při něm Měsíc zakryje jen zhruba pětinu slunečního kotouče, nenechá si ho většina lidí ujít. Příští zatmění Slunce, opět jako částečné, bude možné v Česku pozorovat 4. ledna 2011.

Zdroj: www.tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář