Čaj je velmi náchylný přejímat různé vůně a pachy Toho se využívá při přípravě čajů ovoněných, ovšem má to i své negativní důsledky. Čaj nesmí nasáknout vlhkostí a neměl by přijít na světlo. To vše klade značné požadavky na skladování čaje během transportu, prodeje a před použitím. Během transportu je čaj skladován většinou kvalitně, chráněn proti všem zmiňovaným faktorům, a dochází pouze k určitému průniku vlhkosti. Pro transport je čaj balen do dřevěných beden zpravidla rozměru 40 x 60 cm. Proti vlhkosti je chráněn hliníkovou fólií, vzorky pro hodnocení se odebírají navrtáním.

Čaj a zdraví

Čaj ? životabudič
? povzbuzuje duševní a fyzickou činnost, činnost CNS ovlivňují alkaloidy

- kofein - 3 ? 5% obvykle 2%
- teobromin - 0,1 ? 0,2%
- teofylin - 0,22%

Kofein = tein
Díky obsahu katechinu je účinek kofeinu mírnější, ale trvalejší než u kávy. Ve velkém množství má čaj opačné účinky ? roztěkanost, stres, nervozitu.
Zelený čaj a Oolong nemají nižší obsah kofeinu než černý čaj, ale pomaleji jej uvolňují.

? Prevence proti rakovině ? tzv. Čajový katechin ? Pomáhá jako prevence proti rakovině tlumením růstu rakovinových buněk.

? Prevence proti onemocnění oběhové soustavy – Oolong – Působí proti kornatění tepen. Snižuje viskozitu krve a zabraňuje jejímu srážení v krevním řečišti. Zelený čaj pomáhá i při léčení vysokého tlaku ? blokuje činnost enzymu zodpovědného za zužování cév. Snižuje hladinu LDL (špatného) cholesterolu.

? Účinek při trávení ? Zvyšuje produkci trávicích šťáv a katechiny na sebe vážou škodliviny a pomáhají obnovit střevní mikroflóru.

? Prevence proti zubnímu kazu ? Obsah fluoru ovlivňuje stav skloviny a zpomaluje růst bakterií, ale čaj zabarvuje zuby.

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář