Letošní třetí ročník soutěže samostatných venkovních robotů Robotour 2008 vyhrál suverénně tým Lee Tomáše Krajníka z Českého vysokého učení technického se ziskem 128 bodů. Robot byl vyzbrojen sonary, kamerou a laserem.

Druhé místo se 73 body obsadil R-team Martina Lockera z Rychnova nad Kněžnou a o třetí a čtvrté místo se stejným počtem 26 bodů se podělily pětičlenný tým RoboKop z Vysokého učení technického v Brně a Roboauto rovněž z Brna.

Tým RoboSys nasadil dva roboty. Jeden určoval trasu, druhý vezl náklad

Roboti se po cestách Stromovky pohybovali vybaveni nejrůznějšími senzory a navigačními pomůckami. Někteří spoléhali jen na elektronický kompas a relativně jednoduchou analýzu vlastního pohybu (odometrii), další byli vybaveni kamerou, lasery, sonary, GPS navigací…

Počítač získané informace vyhodnocoval a řídil podle nich pohyb robota. “Mozek” byl někdy skryt v útrobách robota, jindy měl podobu klasického notebooku.

Roboty na trase sledovali početní fanoušci.

Do soutěže se přihlásilo 17 týmů. Nakonec jich ale startovalo jen osm. Někteří účastníci vůbec nepřijeli, jiní sice přijeli, ale jejich miláčkové je ne a ne poslouchat.

Úkolem robotů bylo během třiceti minut projet zhruba kilometrovou dráhu po chodnících pražské Stromovky poblíž planetária. Jejich tvůrci dostali plán trasy těsně před startem, takže si letos žádný nemohl trasu předem vyzkoušet. Pravidla byla přísná. Při prvním sjetí z chodníku do trávy pro robota soutěž končila.

Robot brněnského týmu RoboKop.

Sobotní robotická show byla zřejmě nadlouho pro Pražany poslední příležitostí sledovat tyto roboty v akci. Od příštího roku totiž bude soutěž putovní. Čtvrtý ročník se uskuteční v Brně.

O soutěži i o konstrukci robotů se více dozvíte na stránkách robotika.cz.

Foto Ondřej Vrtiška

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář