Průmyslově vyráběné elektromotory dnes běžně dosahují kolem 250 tisíc otáček za minutu. Výzkumníci z curyšského technologického institutu ETH ale nyní ve spolupráci s německými soukromými firmami vyvinuli elektromotor, jehož rotor se za minutu otočí více než milionkrát.

Prototyp je jen o málo větší než krabička od sirek a dosahuje výkonu 100 wattů. Pracuje s velmi nízkými ztrátami, přitom právě efektivita byla dosud u vysokootáčkových motorů velký problém. Rotor z titanu je konstruován tak, aby vydržel extrémní odstředivou sílu, také ložiska musela být optimalizována pro nezvykle vysokou rychlost. Chod motoru řídí speciální elektronická jednotka.

Jednotlivé součástky pro motor vyvinutý v ETH vyrobily německé firmy.

Motor by mohl najít využití například jako pohon vrtaček využívaných při výrobě elektroniky. Miniaturizace klade na technologii výroby stále větší nároky, drobné otvory je možné vyvrtat pouze při vysokých otáčkách. Další využití se nabízí v malých kompresorech například pro letecký průmysl.

Dva postgraduální studenti, kteří se na vývoji podíleli, už založili spin-off firmu Celeroton, jejímž cílem je zajistit výrobu nového elektromotoru ve větších sériích pro průmyslové aplikace.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář