Plzeň – Český národní registr dárců dřeně hledá nové dobrovolné dárce mezi národnostními menšinami. Loni se podařilo pro dárcovství získat desítky lidí arabského a kurdského původu, nyní registr připravuje dárcovský večer pro romskou menšinu. Registr s patnáctiletou tradicí má v Česku více než 32.000 dárců kostní dřeně. Zatímco Češi mají většinou podobné kombinace transplantačních znaků, každý jedinec z národnostních menšin představuje unikát, protože má kvůli svému původu odlišné znaky, řekla lékařka Lekaá Mohammadová z plzeňské fakultní nemocnice.

Transplantace kostní dřeně je mnohdy poslední nadějí na záchranu života, pokud nemocný s leukemií či další těžkou krevní nemocí nebo nádory najde včas vhodného dárce. Kombinací transplantačních znaků jsou miliony, v určitých národech se opakují jisté kombinace. Pro konkrétní nemocné se proto vhodní dárci hledají lépe ve vlastním národě či etnické skupině. Na celém světě je v registrech přes deset milionů dárců. Většina má genetické kořeny v národech pocházejících kdysi z Evropy. “Pravděpodobnost najít dárce pro české nemocné či pro lidi s předky ze středoevropských národů je už poměrně vysoká,” řekla Mája Švojgrová z registru. U nemocných jiných národů a etnik skupin je ale šance o mnoho nižší.

Při dárcovských večerech a dalším setkávání s lidmi arabského a kurdského původu se do registru zapsala už víc než stovka těchto lidí. “Prakticky každý z nich je se svými transplantačními znaky úplným unikátem, řekla Švojgrová.

Kromě arabské a kurdské menšiny registr oslovil například i romské, vietnamské či židovské organizace. I mezi jejich členy by lékaři rádi našli dárce. Nyní ve spolupráci s rodinami léčených pacientů a organizací Athinganoi připravují na 15. ledna večer pro Romy. Seznámí je nejen s činností registru a Nadace pro transplantaci kostní dřeně, ale také s dalšími informacemi o dárcovství. “Byli bychom moc rádi, kdyby se nám podařilo získat dobrovolné dárce i v této menšině,” dodala Švojgrová.

Autor: ČTK

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář