Americký raketoplán Endeavour v noci na dnešek přistál u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Hlavně budováním stanice stráví kosmonauti příštích skoro čtrnáct dní.

Endeavour ještě před přistáním stanici obletěl, aby mohlo osazenstvo ISS detailně vyfotografovat jeho plášť. Z analýzy zhruba 300 pořízených snímků se bude zjišťovat, zda nebyl raketoplán při úterním startu poškozen. Toto bezpečnostní opatření se provádí od tragického rozpadu raketoplánu Columbia v roce 2003.

Odborníci zatím nevědí, co narazilo deset vteřin po startu do přední části Endeavouru. Nevyloučili zatím, že to mohl být pták. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) z analýz dosud získaných snímků pláště není možné zjistit, zda byl při nárazu plášť poškozen. Při startu také něco odpadlo ze zadní části raketoplánu. Vedení letu se domnívá, že to mohla být část tepelné izolace, která minula pravé křídlo Endeavouru.

Až podrobné analýzy snímků odpovědí na otázku, zda Endeavour čeká po šestnáctidenní misi bezpečný návrat. U ISS Endeavour pobude 12 dní.

Dopravil na ni první ze tří částí japonské laboratoře Kibo a dvouramenný kanadský robot Dextre, který bude využit k práci na vnějších částech ISS, již dosud museli provádět lidé.

Na palubě Endeavouru je sedm astronautů, včetně jednoho Japonce. V programu je nejméně pět výstupů do kosmu. Vedle připojení první části japonské laboratoře a kanadského robota budou kosmonauti také trénovat opravu tepelného štítu raketoplánu. Právě kvůli jeho narušení se rozpadl raketoplán Columbia a zahynulo sedm astronautů na jeho palubě.

Zdroj: www.tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář