Soči, Praha – Rusové mají podmínku k radaru v Česku: trvalou přítomnost ruských vojáků v Brdech. To se Praze nelíbí.
Bez jasné dohody o budoucnosti amerického raketového deštníku ve střední Evropě skončily víkendové rozhovory prezidentů Spojených států a Ruska v Soči.

?Ruská strana dala jasně najevo, že nesouhlasí s rozhodnutím vybudovat základny v Polsku a v České republice, a zopakovala své alternativní návrhy,? praví se ve společném prohlášení George Bushe a Vladimira Putina.
Kontroverzní ruské požadavky

Putin, jehož 7. května vystřídá v prezidentském křesle Dmitrij Medveděv, opět vyjádřil přání, aby systém protiraketové obrany budovaný Pentagonem vznikal ve spolupráci jak s Ruskem, tak s členskými státy Evropské unie.

V případě, že k tomu nedojde, je Moskva ochotna připustit výstavbu protiraketového deštníku ve střední Evropě s podmínkou, že se Moskvě otevře přístup na americké základny i k informacím, které budou poskytovat.

?Ohledně dohody chovám opatrný optimismus,? prohlásil Putin.

?Máme před sebou ještě dlouhou cestu,? připustil Bush, který se v černomořském letovisku setkal i s Putinovým nástupcem Medveděvem, jehož označil za ?přímočarého chlapíka?.

Možnost, že by americký radar v Brdech kontrolovali ruští vojáci, se ale pochopitelně vůbec nelíbí v Praze.
Odmítavá Praha

?Nedokážu si představit, že bychom zde měli trvalý pobyt ruských vojáků na našem území,? řekl Langer v neděli v České televizi.
Podle něj by si ale Rusové mohli základnu prohlédnout, ale jen pokud by Čechům umožnili to samé. Dodal, že s pobytem ruských vojsk by ale musel souhlasit kromě vlády i parlament.
To potvrdil i americký velvyslanec v Praze Richard Graber.

?Žádní Rusové sem nebudou smět, pokud s tím nebude souhlasit česká vláda,? řekl Graber České televizi.
Dodal, že doufá, že český parlament smlouvy o radaru? schválí, ale pokud se tak nestane, respektujeme rozhodnutí české strany.?

Česko-americká dohoda, jež by měla být podepsána zkraje května, by se podle Grabera na problém přítomnosti ruských inspektorů v Česku neměla zaměřovat.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář