Prachaticko/ Silnice lemují prodejci hub a borůvek. Lákají především turisty k jejich koupi. Každý, kdo nabízí u silnic borůvky nebo houby, musí mít ale oprávnění.

?K prodeji u cesty je třeba konkrétní živnostenské oprávnění podle živnostenského zákona. Pokud prodávající osoba toto oprávnění nemá, může být sankcionována,? vysvětlil Ilja Pinter z živnostenského odboru Městského úřadu v Prachaticích.

Pokud někdo provozuje živnost volnou bez povolení, jedná se o přestupek. ?Takovým lidem jsme ze zákona oprávněni uložit pokutu až do výše pěti set tisíc korun,? upřesnil Ilja Pinter. Podle jeho slov jsou kontroly prováděny namátkově. ?Nemohu vám říci jak často, žádný klíč na to nemáme,? dodal Ilja Pinter.

Lesní plody nejsou k vidění ale pouze u krajnic silnic. Nabízejí je totiž sezonně také kamenné obchody. ?Lidé velice rádi kupují zejména borůvky. Málokomu se totiž chce do lesa. Bojí se klíšťat a často je také bolí záda a sedět v lese několik hodin pro ně může být nepříjemné. Borůvky ale patří mezi nejzdravější ovoce, které je navíc velmi chutné. Prodáváme je po litrech a na jeden koláč vystačí právě jeden litr,? popisuje situaci majitelka prachatického obchodu Marie Hettnerová.

Podle jejích slov je mnohem šetrnější ruční sbírání než používání sběrných hřebenů, které je navíc zakázané. ?Lidé ty hřebeny ale přesto používají. Snažíme se proto vykupovat plody trhané ručně. Při ručním sběru jsou plody mnohem kvalitnější a porosty zůstanou nepoškozené,? vysvětluje Marie Hettnerová.

Kromě borůvek je nejoblíbenějším ovocem rybíz, třešně nebo angrešt. ?Houby u cesty bych si nikdy nekoupil. Bál bych se totiž toho, jak je prodejci skladují. Kolikrát jsou vidět na kapotě auta v plastikové krabici. To je podle mě až nebezpečné,? říká Jaroslav Frnoch z Prachatic. Dodává, že na houby a borůvky si raději dojde do lesa sám.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář