Příští týden čeká přátele noční oblohy série jasných ranních přeletů Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Její jasnost zvýší raketoplán Discovery, který u ní má kotvit do 18. dubna. Největší jasnosti bude stanice dosahovat od středy 14. dubna do soboty 17. dubna.

Jasnost ISS bude dosahovat až minus 3,3 magnitudy. Čím nižší číslo, tím větší je jasnost či hvězdná velikost vesmírného tělesa.

Nad jihojihovýchodním obzorem přeletí stanice ve středu mezi 04.55 a 05.00 a v pátek mezi 04.09 a 04.12 a nad severoseverozápadem ve čtvrtek mezi 05.18 a 05.24 a v sobotu mezi 04.32 a 04.36. Dosahovat bude výšky od 60 do 80 stupňů.

ISS dosahuje největší hvězdné velikosti, tedy jasnosti, když je plně osvětlena Sluncem, když jsou k Zemi natočeny její sluneční panely a když je nejblíže Zemi, ke které se na své dráze přibližuje až na 367 kilometrů, což je zhruba tisíckrát blíže než Měsíc. To jsou důvody, proč se její hvězdná velikost každým dnem mění. Tentokrát její jas zvětšuje také raketoplán.

Po Měsíci, který v úplňku dosahuje hvězdné velikosti minus 12,6 hvězdné velikosti, je nejzářivějším objektem na obloze planeta Venuše s jasností kolem minus 4,4 hvězdné velikosti. Nyní ji je možné pozorovat spolu s Merkurem nízko nad západním obzorem v souhvězdí Berana.

Zdroj: tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář