Předseda vlády Mirek Topolánek (ODS) považuje veřejnou volbu prezidenta republiky za nedůstojnou a nesvobodnou. Zákonodárci v některých klubech mohou být pod tlakem svých ?bossů a stranických sekretariátů? a dát svůj hlas podle rozkazu.

?Pokud máme volit mezi důstojnou a nedůstojnou volbou, mezi svobodnou a nesvobodnou volbou, pořád preferujeme důstojnou a svobodnou, to znamená tajnou,? zopakoval premiér Topolánek stanovisko občanských demokratů po jednání grémia ODS na webových stránkách své strany. 

Premiér si myslí, že se může při páteční volbě prezidenta republiky u některých klubů projevit nátlak ?bossů a stranických sekretariátů? na zákonodárce, kteří budou donuceni k té volbě, o které se mluví. Dalším důvodem, proč se vydat cestou tajné volby, je podle jeho slov nejasnost jednacího řádu a možnost případného pochybení v případě veřejného hlasování. Tajná volba je odzkoušená, tvrdí Topolánek.

??nejsme ani v situaci, kdy 281 zákonodárců vstane a bude jásavě oslavovat zvolení prezidenta Masaryka. Nejsme ani v situaci, kdy by se prezident vracel z exilu jako Edvard Beneš. Myslím si, že teď nejsme ani v situaci komunistického národní shromáždění, které volilo veřejně Václava Havla. My jsme ve standardní situaci a ta si vyžaduje standardní a odzkoušené nástroje. Tradice, svobodnost a důstojnost volby je pro nás naprosto zásadní,? uvedl premiér.

Pokud se někdo z koaličních partnerů rozhodne podpořit veřejnou volbu, bude to jen na jeho odpovědnost, řekl Topolánek, který narážel na včerejší rozhodnutí Strany zelených podpořit právě hlasování veřejné. ?Do poslední chvíle budeme jednat a jsem hluboce přesvědčen, že nikdo nenechá dojít tu situaci do ústavní krize,? varoval předseda vlády.

Dnes večer by se měla u jednacího stolu sejít grémia obou komor Parlamentu, které rozhodnou, jak se vlastně bude prezident volit.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář