Senátní návrh na razantní omezení trestní imunity neprošel Poslaneckou sněmovnou. Na návrh poslance Zdeňka Jičínského (ČSSD) novelu nepodpořilo 125 ze 150 přítomných zákonodárců dolní komory Parlamentu ČR.

Návrh Senátu na omezení trestní imunity spočíval v tom, že by měl Parlament do budoucna rozhodovat jen o zatčení svých členů, do trestního stíhání už by ale nezasahoval. Poslanec Jičínský argumentoval proti přijetí senátního návrhu nesouhlasem vlády s touto ústavní změnou. Jak je vidět, Senát příliš nepočítal, že by jeho návrh sněmovnou prošel, o čemž svědčí slova senátora ODS Jiřího Pospíšila, který tento výsledek očekával.

Sociální demokrat Jičínský doporučil předložit novelu z roku 2006, která poskytovala imunitu zákonodárcům jen po dobu svého mandátu. Senát tuto verzi ale nepřijal s tím, že by bylo nesmyslné zahajovat trestní řízení po několikaleté pauze.

Sněmovna předlohu odmítla v podstatě už podruhé, neboť loni její původní verzi vrátila senátorům k přepracování. Senátoři do novely doplnili pasáž, která rozšiřuje nynější beztrestnost projevů a hlasování zákonodárců nově i na regionální a obecní zastupitele.

Senátoři v novele počítají se zachováním takzvané přestupkové imunity a s tím, že by zákonodárce mohla policie nadále zadržet jen při spáchání trestného činu nebo bezprostředně poté. V takovém případě by zákonodárce mohl dostat do vazby jen se souhlasem předsedy příslušné parlamentní komory. O pokračování vazby by rozhodovala sněmovna nebo Senát na své schůzi.

Vláda svůj nesouhlas s novelou zdůvodnila mimo jiné tím, že předloha nepočítá s možností předvedení podle trestního zákona, což by také mohlo ovlivnit rozhodování parlamentu. Největší část výhrad vlády se týkala nesystémového začlenění částečné beztrestnosti místních zastupitelů do ústavy.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář