“Dinosaurus na prodej, páteř z devadesáti procent zachovalá.” Takový inzerát si na internet dal Gonçalo Ribeiro, který před deseti lety na západě Portugalska objevil kostru starou 150 milionů let a nyní se rozhodl, že ji prodá tomu, kdo nabídne nejvíce. Píše o tom agentura AFP.

“Mám firmu na zemní práce a jednou, když jsme dělali výkopy, narazili jsme na kameny. Při pohledu zblízka jsme však zjistili, že to kameny nejsou,” vypráví Gonçalo Ribeiro.

Byl to ocas sauropoda dlouhý 3,6 metru. Nález má velkou vědeckou hodnotu, potvrzuje paleontolog Octavio Mateus z Nové univerzity v Lisabonu.

“Nebylo by to k ničemu, kdybych ho nabídl muzeu,” konstatuje Ribeiro. “Částky, které nabízejí, jsou strašlivě nízké,” říká a přiznává, že odmítl nabídku ve výši 100 tisíc eur (asi 2,6 milionu korun). “Nedají-li mi dost, nic se nestane, nechám si ho,” prohlašuje Ribeiro, který nechce upřesnit místo nálezu, ani je nechat vyfotografovat.

Paleontologové se zlobí

Octavio Mateus je inzerátem pobouřen. Podle jeho názoru není možné prodávat portugalské paleontologické dědictví jako nějaký automobil nebo pár bot. “Portugalsko je země bohatá na dinosaury, je v tomto ohledu na sedmém místě ve světě. I tak jsou tyto fosilie vzácné a není jich tolik, abychom si mohli dovolit ten luxus prodávat je jako nějaké zboží,” zlobí se vědec.

Sauropodní dinosauři patřili k největším zvířatům planety.

Octavio Mateus potvrzuje, že jde skutečně o sauropoda – dinosaura, který žil ve svrchní juře před 152 až 146 miliony let a patřil k největším zvířatům, jaká kdy Země nosila. “Nevím přesně, jaký je to druh, protože jsem ho nechtěl dále zkoumat,” řekl paleontolog, který odmítá určit tržní cenu fosilie.

Mateus by byl rád, kdyby Portugalsko konečně mělo zákon, který by zakazoval obchod s tím, co označuje za dědictví celého národa, jako tomu je například v Argentině, v Číně nebo v Mongolsku. “Dnes jsou portugalské zákony tak nejasné, že se v praxi nedají aplikovat. Lidé se tak mohou stát ‘hledači zlata’. Dinosaurus nemá žádnou tržní hodnotu, má nedocenitelnou hodnotu jen pro vědu,” zdůrazňuje. Ribeiro však zůstává klidný. Je přesvědčen, že jednou mu někdo nabídne tu správnou cenu.

Ilustrační foto: profimedia.cz

Zdroj: tn.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář