K zajímavým údajům dospěli britští odborníci při průzkumu dat ze statistického úřadu. Podle nich totiž lidé s nudným zaměstnáním umírají daleko dříve než ostatní.

Čísla hovoří jasně v neprospěch například autobusáků nebo popelářů. Podle dat se totiž lidé vykonávající tyto profese dožívají 2,8krát nižšího věku než například manažeři ve vrcholných funkcích. A nezřídka umírají před dosažením 64. věku života.

Překvapivá fakta
Naopak nejvyššího věku se dožívají lidé, kteří mají prestižní práci. Nejlépe jsou na tom kromě zmíněných vrcholných manažerů ještě architekti a právníci. Výsledky jsou velké překvapení. Až doposud se totiž mělo za to, že právě vysoce postavení lidé často podléhají stresu z příliš velké zodpovědnosti, která vyplývá z jejich funkce, a jsou také nezřídka workholiky. Proto by jim daleko častěji mohl hrozit např. infarkt.

Čím to sakra je?
Je tedy příčinou předčasného úmrtí především nudná práce? ?Ne to tak docela. Důležitější je spíše postavení na společenském žebříčku. Lidé s prestižním, dobře placeným zaměstnáním, čelí o mnoho méně nehodám než třeba popeláři. Navíc si své práce váží, a proto i pečlivěji dbají o své zdraví, aby o ni nepřišli. Na opačném pólu jsou lidé vykonávající nejméně vážené profese, například dělníci, popeláři či řidiči autobusů. Nemají velký plat, jejich společenská prestiž je nulová. Častou příčinou úmrtí lidé z této skupiny jsou proto násilné smrti, nehody nebo sebevraždy,” říká profesor Danny Dorling z univerzity v Sheffieldu.

Pár čísel na závěr
Pro srovnání: Ve skupině 100 tisíc vrcholových manažerů, do které patří třeba šéfové velkých firem, umírá předčasně 182 lidé. Ze stejného počtu lidí s nepříliš prestižním zaměstnáním (vrátný, prodavač, ochranka) umírá předčasně 473 lidí.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář