Washington – Polsko a Spojené státy americké dosáhly v pátek dohody o umístění amerického obranného systému na polské půdě. Spojené státy na oplátku podpoří modernizaci polské protivzdušné obrany.

USA mají úmyslu v Polsku umístit protiraketové střely a v České republice radarovou část systému. Proti tomuto záměru protestuje Rusko, které se obává destabilizace globální bezpečnosti.

V říjnu loňského roku dokonce ruský prezident Vladimír Putin přirovnal tyto plány ke kubánské krizi v 60. letech minulého století, kdy byla hrozba nukleárního konfliktu mezi oběma velmocemi skutečně reálná.

Poláci požadují zvýšení vlastní bezpečnosti

Při návštěvě Washingtonu uvedl polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorsky, že je spokojen se vstřícností americké strany k polskému požadavku na zvýšení bezpečnosti.

?Co se týká vyjednávání, ještě nejsme na konci cesty. Jsme zhruba uprostřed,? komentoval postup při jednání Radoslaw Sikorski. ?Nicméně v principu jsme dohody již dosáhli.?

?Chápeme, že si Polsko přeje modernizovat obranné síly, především protivzdušnou obranu. To podporujeme, protože náš spojenec, Polsko, tak získá větší kapacitu,? konstatovala americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Spojené státy hodlají v Polsku umístit 10 protiraketových střel, které by měly umožnit obranu před případným útokem z Iránu a Severní Koreje.

Dohodu čeká ještě ratifikace Sejmem -  polským parlamentem.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář