Policie v letošním roce vykázala z domova kvůli domácímu násilí zatím 839 lidí. Vyplývá to z evidence Bílého kruhu bezpečí (BKB) k 19. prosinci. Organizace na pomoc obětem BKB počty vykázání sleduje a analyzuje, údaje poskytla ČTK. Policie může osoby, které ubližují svým blízkým, vykázat z domova na deset dní od letošního ledna. Opatření chrání oběti před dalšími případnými útoky. Podle odborníků se nový způsob ochrany, který platí například v Rakousku či Německu, osvědčil i v Česku. Proti domácímu násilí navrhují ale další kroky.

Počet vykázání za letošek bude BKB znát kolem 10. ledna, upřesnila jeho prezidentka Petra Vitoušová. Experti podotýkají, že podstatnější než počet vykázaných je ale počet osob, které byly díky opatření ušetřeny dalšího bití a jiného týrání. Jsou jich stovky. Policie informaci o vykázání předává do 24 hodin intervenčním centrům. V každém kraji působí nejméně jedno. Odborníci ze středisek pak obětem poskytují do 48 hodin další pomoc.

V listopadu policie vykazovala 68 krát, v osmi domácnostech tak rozhodla opakovaně. Za 11 měsíců se intervenční centra zabývala 729 vykázáními. Podle BKB policie měsíčně eviduje v průměru 73 případů. Nejvíc se jich odehrálo v únoru, kdy byt opustilo 98 agresivních osob. Nejmenší počet zaznamenal BKB v srpnu, kdy z domova na deset dní kvůli domácímu násilí muselo odejít 55 lidí.

Valnou většinu vykázaných tvoří muži. Policie v listopadu vykázala dvě ženy. U obětí je situace opačná – jsou jimi obvykle ženy, objevují se mezi nimi ale i muži. Násilí se nejčastěji odehrává v manželském páru či mezi druhem a družkou. Útoky se ale často obracejí i proti rodičům a prarodičům. Značnou část obětí tvoří senioři.

Velmi často fyzickému a psychickému týrání přihlížejí děti, někdy se dokonce stávají jeho terčem. Odborníci proto doporučují jejich ochranu zlepšit. Navrhují, aby policie nezjišťovala jen to, kolik dětí bylo doma při vykázání. Měla by zaznamenávat celkový počet dětí v rodině. Jsou totiž dlouhodobě svědky násilí stejně jako jejich “evidovaní” sourozenci. Podle policie u 68 vykázání bylo 62 dětí. Intervenční centra u 46 případů napočítala v rodinách celkem 79 dětí.

Nejvíce vykázaných bylo v Moravskoslezském kraji. Podle odborníků to však neznamená, že by se v tomto regionu útoky za dveřmi domovů vyskytovaly častěji a lidé byli agresivnější. Policie se zde ale problematice intenzivně věnuje léta a umí domácí násilí dobře řešit.

I když BKB a další organizace hodnotí nový systém velmi pozitivně, navrhují změny. Zkušenosti podle Vitoušové ukázaly například to, že vykázání chrání oběti jen v bytě. Násilná osoba je ale může napadnout třeba při cestě do práce. Experti BKB doporučují, aby policie s vykázáním mohla rovnou zakázat pachatelům přibližovat se k obětem.

Další návrh se týká stalkingu, tedy pronásledování. Podle expertů totiž domácí násilí rozchodem partnerů vždy nekončí. Násilná osoba svou oběť často dál pronásleduje. Nejprve ji bombarduje telefonáty, později jí ničí věci, nakonec nastupují fyzické útoky. Ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) nedávno uvedla, že několik případů skončilo vraždou. Nový výbor pro prevenci domácího násilí při radě vlády pro rovné příležitosti žen a mužů chce kabinetu navrhnout zařazení pronásledování mezi trestné činy.

Autor: ČTK

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář