Šéf americké Federální komise pro komunikace (FCC) představil návrhy nových pravidel takzvané síťové neutrality, která by se měla vztahovat i na provozovatele bezdrátových internetových sítí.

Operátoři podle těchto pravidel nebudou moci nejen blokovat, ale ani diskriminovat a zvýhodňovat určité obsahy a aplikace, uvedl předseda komise Julius Genachowski v projevu ve washingtonském Brookings Institute.

FCC nyní navrhuje, aby se oficiálně platným pravidlem stala i “nediskriminace” určitých typů internetového provozu. To by bylo rozšíření dosavadních pravidel z roku 2005, podle nichž operátoři nesmějí určité přenosy “blokovat”. Genachowski uvedl, že komise rovněž navrhne, aby provozovatelé sítí museli zákazníky informovat, jak regulují provoz na síti a brání jejímu přetížení.

Spor dvou přístupů

Kontroverzní koncept síťové neutrality, který FCC prosazuje od roku 2005, postavil proti sobě dvě skupiny aktérů v oboru. Na jedné straně stojí internetové společnosti poskytující obsah jako Google nebo Yahoo, které odmítají zvýhodňování těch, kdo si za vyšší rychlost přenosu nebo lepší služby připlatí. Obávají se zpomalování nebo blokováni ostatních účastníků a zaštiťují se přitom ochranou spotřebitelů.

Streamované video je náročné na objem dat a plynulost přenosu.

Na opačné straně stojí provozovatelé telekomunikačních sítí jako AT&T, Verizon Communication nebo Comcast. Ti princip neutrality odmítají jako rovnostářství, které v soukromém sektoru nemá co dělat. Upozorňují, že provoz na jejich vysokorychlostních sítích se ohromně rozrostl a vnucená pravidla by mohla ohrozit inovaci a další rozvoj kapacit jejich sítí.

FCC již přijala čtyři pravidla pro přístup na internet v roce 2005, ta se však týkala jen operátorů pozemních sítí. Nová pravidla mají platit i pro bezdrátové operátory, není však zatím jasné, jak se budou v praxi uplatňovat. Komise nová pravidla oficiálně předloží na otevřeném zasedání příští měsíc.

Zácpy na datové dálnici

Poskytovatelé internetu a provozovatelé sítí se nyní snaží vyrovnat s problémem, jak rozdělovat omezené kapacity svých sítí mezi uživatele v situaci stále rostoucího provozu. Ti, kteří pracují s rozsáhlými soubory, totiž mohou zpomalit provoz všem ostatním.

Po síti proudí e-maily, zpravodajství, videa i data on-line her.

Zatímco firma Comcast omezuje jen uživatele obecně náročné na kapacitu, jinou formu předcházení problémům s přetížením volí další kabelová společnost Cox Communications. Ta testuje systém, který zpomaluje přenos těch typů obsahu, které se považují za méně citlivé na čas, například stahování souborů a aktualizace programů, aby se udržely v chodu videpřenosy nebo hraní on-line. To je ovšem “diskriminace”, kterou by nová pravidla zakazovala.

O platnost pravidel neutrality se již vede první soudní spor. FCC loni uvalila sankce na Comcast za to, že firma uživatele bez jejich informování omezovala ve sdíleni souborů. FCC tím svá pravidla neutrality poprvé uplatnila v praxi. Comcast však na komisi podal žalobu, podle níž FCC nemá v regulaci jejích sítí žádné pravomoci. Případ nyní leží u federálního odvolacího soudu.

Foto: profimedia.cz, youtube.com, www.worldofwarcraft.com

Zdroj: tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář