Světové ledovce se zmenšují rekordní rychlostí a mnohým z nich hrozí, že během několika desetiletí zcela zmizí. Vyplývá to ze zprávy Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), kterou organizace zveřejnila ve švýcarském Curychu.

Zpráva zahrnuje údaje o stavu téměř třiceti ledovců z celého světa v roce 2006. Podle UNEP se jejich tloušťka v daném roce v průměru zmenšila proti předchozímu měření o 1,5 metru. Největší úbytek ledu zaznamenali vědci v Norku, kde se ledovec Breidalblikkbrea zmenšil o více než tři metry.

“Nejnovější čísla jsou součástí zřejmého zrychlujícího se trendu, který se v dohledné době pravděpodobně nezmění,” komentoval zprávu Wilfried Häberli, ředitel světové organizace, která sleduje změny ledovců.

Häberli rovněž uvádí, že v 80. a 90. letech se ledovce ztenčovaly v průměru o 0,3 metru ročně. Od roku 2000 se však podle něj průměrný úbytek masy ledu zvýšil na 0,5 metru ročně.

Podle UNEP může mít zmenšování ledovců dalekosáhlé důsledky. Ohrožená je podle organizace především Indie, kde jsou ledovce hlavním zdrojem vody pro místní řeky.

Zdroj: www.tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář