Praha – Bývalý český prezident Václav Havel se jako host pořadu České televize Otázky Václava Moravce vyjádřil k americkému radaru iá k dalším aktuálním problémům.
Americkou žádost o umístnění radarové základny v Česku považuje Havel za první šanci, jak vyjít vstříc spojenci USA. Podle něj by bez pomoci USA například nikdy nevzniklo samostatné Československo, nevyšli bychom ze druhé světové války jako vítězná strana a nakonec by ani nepadla železná opona.

?Američané od nás poprvé něco chtějí. Vždycky jsme chtěli my něco od nich. Chtějí od nás maličkost. A my začínáme dělat drahoty,? prohlásil Havel v televizi.

V přímém vstupu vystoupil v pořadu i bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. Ten řekl, že celý protiraketový systém je namířen proti Rusku a Číně a z Česka udělá terč ruských vojenských plánů. ?Tak to u nás vnímáme,? prohlásil Gorbačov. ?Americký radar je vážná otázka a česká vláda se ho bez mandátu svých občanů dávno chystá přijmout. “Vy si myslíte, že se to celé připravuje proti Íránu? To je úplný nesmysl. Írán nepředstavuje žádnou hrozbu. S ním je možné vypořádat se jinými prostředky. Pokud to tedy bude potřeba,? dodal Gorbačov.
Radar není útočný systém

Na jeho slova Havel reagoval: ?On používá neustále slova namířené, jako by to byla útočná zbraň. To jsou obranné systémy, které neubližují, ale brání,? uvedl Havel. Vyjádřil i zklamání nad tím, že v dobách, kdy v Československu pobývala sovětská vojska, se proti jejich přítomnosti nezvedl podle jeho slov jediný hlas. ?Mě trošku rozčiluje, že desítky let stovky tisíc lidí mlčely k tomu, že tady jezdí desítky tisíc sovětských tanků a pohybuje se, já nevím kolik, 70 tisíc sovětských vojáků, proti tomu nezazněl jediný hlas. A ve chvíli, kdy přišla svoboda, mimo jiné rovněž díky Američanům, a my smíme mluvit bez potrestání, tak najednou váháme. A demonstrujeme tím naši domnělou suverenitu,? prohlásil Havel. A kritizoval odpůrce radaru. ?Podobný pacifismus mnohdy vede k daleko větším ztrátám na životech,? řekl Havel.

Havel by nejel do Číny na olympiádu ani jako prezident. ?Nejsem považován za sportovce, měl bych zábrany,? řekl. Havel si nemyslí, že pořádání olympiády může oslabit autoritářský režim. ?Doposud se to nestalo,? řekl Havel. Přirovnal tuto situaci k Olympijským hrám v nacistickém Německu v roce 1936, které podle něj Hitlerův režim posílily.

“ČSSD respektuje osobní názor bývalého prezidenta Václava Havla na záměr USA umístit radarovou základnu jejich ozbrojených sil na území ČR. ČSSD si je vědoma závazku, které pro naši zem vyplývají z našeho členství v NATO, a to i vzhledem k faktu, že to byla právě vláda ČSSD, která ČR vstup do NATO zajistila. ČSSD opakovaně dokázala, že zajištění bezpečnosti občanů naší země je jedním z jejích hlavních cílů, kterému je ochotna vždy podřídit krátkodobý politický prospěch. V případě záměru protiraketové obrany USA v ČR a v Polsku však panují dosud nad smysluplností projektu tak zásadní otázky, že není možné přijímat unáhlená rozhodnutí, navíc bez mandátu veřejnosti, který by vzešel buď z voleb anebo z referenda,? reagoval na názor Václava Havla předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář