Na veletrhu informačních technologií CeBIT, který tento týden probíhá v Hannoveru, představila společnost Fujitsu-Siemens počítač s nulovou spotřebou v pohotovostním režimu. Je určen především pro firemní zákazníky, jimž slibuje snížení nákladů bez poklesu efektivity.

Zelené technologie jsou jedním z hlavních témat letošního veletrhu. Souvisí to jednak s rostoucím zájmem o stav životního prostředí, jednak se snahou snížit energetickou spotřebu, která není zdaleka motivována jen strachem z globálního oteplování nebo z blížící se ropné krize. Aktuální motivací je snaha ušetřit, kde se dá.

Běžné počítače ve spánkovém režimu spotřebovávají malé množství energie. Spotřeba se pohybuje zpravidla v jednotkách wattů, což zvláště u velkých firem s mnoha počítači může v součtu znamenat zbytečné náklady. Fujitsu-Siemens se odvolává na průzkum analytické společnosti Gartner, podle kterého by firma s 2500 počítači mohla zavedením úsporných technologií ušetřit ročně až 46 tisíc dolarů (asi milion korun).

Zdánlivě nejjednodušším řešením by bylo počítače prostě vypnout, pokud nejsou právě používány. Jenomže mnohé firmy je nechávají běžet i přes noc třeba proto, že mimo pracovní dobu probíhá pravidelný update, který by jinak zaměstnance zdržoval od práce.

Fujitsu-Siemens přichází s technologií, která nečinný počítač po chvíli automaticky uvede do stavu s nulovou spotřebou. Bezpečně tak plní požadavek EU, aby do roku 2013 přístroje v pohotovostním režimu spotřebovávaly méně než 0,5 Wattu. Administrátor přitom může předem nastavit přesný čas, kdy se mají počítače probudit, stáhnout aktualizace a opět usnout.

Firma toto řešení nabídne během letošního léta, prozatím u modelů ESPRIMO E7935 a ESPRIMO P7935. Monitory s nulovou spotřebou v pohotovostním režimu stejná společnost představila už na loňském CeBITu.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář