Druh žáby, obývající amazonský prales v Peru, vinou lokálních klimatických změn a dalších zásahů do jejího přirozeného prostředí opouští monogamní partnerství a stává se promiskuitní. Více partnerů jí má podle zjištění peruánských vědců zajistit přežití, napsal španělský list El Mundo.Pralesnička proměnlivá (Ranitomeya variabilis) reaguje změnou svého reprodukčního chování především na úbytek vody v tůních, které obývá, vysvětlil profesor Víctor Morales z Přírodovědného muzea při Peruánské univerzitě. A za celým jevem jsou klimatické změny a ničení životního prostředí, dodal.

Naprostá většina žab je polygamní, avšak právě pralesnička proměnlivá se v příznivých podmínkách páří po celý život s jediným partnerem. A základní podmínkou je dostatek vody v “nádržkách” bromelií, v nichž žije, vysvětlil profesor.

Po tisíce let samička kladla pouze jedno či dvě vajíčka a ani ona, ani její partner neopouštěli domovskou nádrž, když bylo zapotřebí se starat o potomstvo. Avšak současné omezování životního prostředí vyvolalo v tomto chování změnu, takže samečci i samičky teď myslí jen na zajištění potomstva a páří se s více jedinci. Důkazem polygamie jsou genetické rozdíly uvnitř jedné snůšky.

Zdroj: tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář