Zájemci o archeologii si mohou na internetu zblízka prohlédnout mumii alpského muže z ledovce, známého pod jménem Ötzi. Fotografie celého těla i jeho nejmenších detailů jsou výsledkem rozsáhlého projektu zaměřeného na kompletní dokumentaci této unikátní mumie.

Snímky jsou nově k vidění na adrese www.icemanphotoscan.eu. Podle agentury APA snímání trvalo 48 hodin, během nichž vzniklo celkem 150 tisíc snímků.

Muž z ledovce
Ötzi žil v Alpách před 5300 lety, tedy na přelomu neolitu a doby měděné. Jeho mumifikované tělo objevili turisté v září 1991 v ledovci na rakousko-italských hranicích. Pozdější výzkum ukázal, že Ötzi zemřel ve věku asi 46 let zřejmě násilnou smrtí. Pod lopatkou mu vězel hrot šípu. V ledovci se zachoval také jeho oděv a výzbroj. Od roku 1998 Ötzi odpočívá v archeologickém muzeu v italském Bolzanu.

Zájemci si na internetu mohou prohlédnout například Ötziho tetování, která jsou nasnímaná ve viditelném i v UV světle. Trojrozměrný obraz pomohou zprostředkovat speciální brýle s červeným a zeleným sklem. Některé záběry se však otevírají velmi pomalu, což může být způsobeno jak jejich vysokým rozlišením, tak přílišným zájmem návštěvníků o nový web.

Přísná opatření kvůli uchování mumie neumožňují, aby ji mohla zblízka vidět širší veřejnost. Ze stejného důvodu není možné ani to, aby Ötziho tělo neustále zkoumali odborníci. “Tímto projektem jsme chtěli pomoci vědcům při jejich bádání,” uvedl Marco Samadelli, který projekt inicioval. Díky stránkám však přístup k obrázkům získají i ostatní zájemci. Informace na webu jsou v angličtině, němčině a italštině.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář