Obří urychlovač jaderných částic poblíž Ženevy, který 10. září zahájil zkušební provoz, ale následně musel být kvůli poruše zastaven, byl poškozen více, než se dosud myslelo. Bude odstaven nejméně na dva měsíce.

“Je příliš brzy říkat, co se přesně stalo. Ale vypadá to na chybné elektrické propojení mezi dvěma magnety, které zastavily supravodivost, roztály a způsobily mechanickou závadu vedoucí k úniku hélia,” upřesnil mluvčí Evropské organizace jaderného výzkumu James Gillies.

Obří urychlovač částic (Large Hadron Collider) byl již dříve nakrátko odpojen kvůli závadě na chladicím systému. Technici ve čtvrtek vyměnili vadný 30tunový transformátor, který ochlazuje potrubí na teplotu blížící se absolutní nule (minus 273,16 stupně Celsia), a zařízení uvedli opět do provozu.

Urychlovač v hodnotě čtyř miliard euro (asi 95 miliard korun) musel být v pátek znovu vypnut a odborníci začali zkoumat příčinu závady ve 27 kilometrů dlouhém kruhovém tunelu, který se nachází na švýcarsko-francouzském pomezí.

Vědci si od experimentů v tomto unikátním zařízení slibují, že jim pomohou odpovědět na otázky jako například: co se stalo při velkém třesku, z čeho vznikl vesmír či kde je předpokládaná, ale nikdy neviděná temná hmota.

Slavnostní zahájení regulérního provozu zařízení bylo plánováno na 21. října, přičemž plného výkonu by měl urychlovač dosáhnout až příští rok. Nový předpokládaný termín zahájení plného provozu organizace jaderného výzkumu dosud neoznámila.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář