Údajně již v době léčení rakoviny prsu a prostaty se dá z kapky krve zjistit, zda léčba zabírá. “Test se zakládá na odběru malého vzorku krve, ze kterého lze zjistit, zda je rakovina na ústupu. Odhalí ji už od dvou nádorových buněk v pěti mililitrech krve,” oznámili vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, kteří se na vývoji nové metody podíleli.

Dnes o ní budou hovořit odborníci na setkání onkologů, které pořádá Onkologická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podle předsedy České onkologické společnosti profesora Jiřího Vorlíčka se v Česku zatím zjišťuje “zbytková” choroba pouze u nádorů krve. Varoval však před předčasnými nadějemi, metoda pro podobnou analýzu u rakoviny prsu a prostaty se teprve ověřuje.

“Jde o metody zatím stále výzkumné, jejichž klinickou platnost je třeba teprve posoudit většími a kontrolovanými klinickými studiemi. V žádném případě není možné v tuto chvíli říci, že by se blížily standardu sledování onkologických pacientů v praxi,” vysvětluje náměstek ředitele pro vědu a výzkum Masarykova onkologického ústavu Brno docent Dalibor Valík.

Tvůrci testu tvrdí, že vyhledáním “cirkulující” nádorové buňky v krvi se zjistí stav nemoci, lékaři pak mohou nasadit odpovídající léčbu. Přítomnost těchto buněk v krvi je podle nich také časným příznakem metastáz, tedy rozšíření rakoviny do dalších orgánů těla. Naopak jejich vymizení signalizuje, že nemoc je na ústupu.

Další vyšetření těchto buněk pak ukáže jejich genetické vlastnosti. To umožní zacílit léčbu a měnit ji podle aktuálního výsledku: jiná je před operací, po operaci či v průběhu chemoterapie. Test je výhodný i po skončení léčby, protože může ukázat, že nádorové buňky se v těle opět tvoří. Dá se tak včas zahájit nová léčba.

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář