K typickým a nejznámějším symbolům Nizozemska patří bochníky a koule lahodných tvrdých sýrů. Sýry můžete koupit i na sýrových trzích, např v městech Alkmaar, Edam nebo Gouda. Mezi nejznámější sýry patří: eidam, gouda, maasdam, leyden.

Tvrdé a uleželé sýry můžeme rozdělit do několika kategorií. Těmi nejmladšími jsou jong (mladé), jejichž doba zrání je nejkratší. Cenově také patří k nejlevnějším. Mezi nejkvalitnější sýry patří belegen a těmi sýry, které zrají nejdelší dobu, jsou oude (staré), jejichž doba zrání je více než jeden rok, a za které zaplatíte nejvíce.

Eidam
Sýr byl pojmenován v 17. století po městě Edam, které bylo nejdůležitěji obchodním střediskem se sýrem v celé zemi. V roce 1916 v Edamu vzniklo první vývozní společenství, které zahrnovalo dvacet sedm producentů sýru.

Vyrábí se z odstředěného mléka nebo z mléka se sníženým procentem tuku, je to středně tvrdý zlatožlutým sýrovým těstem a s pevnou konzistencí. Má tvar koule pokryté červeným voskem, který sýr chrání před vysycháním. Je-li pokrytý černým voskem, znamená to, že zrál alespoň sedmnáct měsíců. Výborně se hodí k vínu Pinot Noir a pochopitelně k pivu.

Gouda
Gouda je nejznámější, tvrdý sýr s pikantně kořeněnou chutí a pochází ze stejnojmenného města. Vyrábí se z plnotučného kravského mléka. Má žlutou kůru a pokrývá se tradičně žlutým voskem, na vývoz se používá vosku červeného. Je to středně měkký sýr s krémovým žlutým středem, který má nepravidelné dírky.

Goudy rozdělujeme podle doby zrání na:

Mladá ? 4 ? 6 týdnů zrání, má velmi světlou barvu a jemnou chuť.

Středně stará ? zraje 3 ? 6 měsíců. Má výrazně tmavší barvu a pikantní chuť.

Extra uzrálá – zraje 18 měsíců a během této doby získává svoji přirozeně karamelovou barvu a unikátní intenzivní, ale přesto sladkou chuť. Tato gouda se může strouhat a nahradit parmezán.

Extra dvakrát uzrálá ? uzrává 36 měsíců, za tuto dobu se sýr stává drobivým tak jako Parmigiano Reggiano nebo Grana Padano.

Extra třikrát uzrálá ? uzrává 5 let, během této doby získává absolutně komplexní a intenzivní chuť a vůni se všemi nuancemi.

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář