Česká vláda musí vysvětlit Evropě, proč u nás devianti podstupují kastrace. Protest proti tomu totiž vydal Evropský výbor pro ochranu před ponižováním. Výtka je nejdůležitější částí zprávy z jeho přepadové kontroly, kterou jeho zástupci v Česku provedli.

Vládní zpráva je tajná, server aZprávy.cz ale její závěry zná. České úřady by podle ní měly úplně upustit od kastrování deviantů a měly se přiklonit k jiným způsobům léčby. Nebezpeční lidé by měli mít na výběr mezi pobytem v detenčním zařízení nebo trvalou léčbou medikamenty. Detenční zařízení ale ještě v Česku nefungují, zákon jejich vznik povoluje až od prvního ledna 2009.

Zástupci výboru prohlíželi české psychiatrické léčebny a věznice letos na jaře. Zprávu ze své inspekce zaslali vládě nyní. Kabinet na ni musí zareagovat. Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové bude vláda stát za svým.

Nevnímáme kastrace zakomponované v současné legislativě jako něco, co by omezovalo lidská práva. V tomto duchu budeme naše stanovisko hájit,” řekla Stehlíková. Kastrace jsou podle ní jedinou stoprocentní zárukou úspěšnosti léčby a v české medicíně se k nim sahá jen ojediněle.

Se zachováním možnosti kastrací v české legislativě souhlasí i sexuolog Ondřej Trojan. “V některých případech je to účinné řešení pro člověka, který trpí deviací. Slouží to nejen k jeho ochraně, ale i k ochraně společnosti,” řekl sexuolog.

Pravidla pro kastraci v Česku jsou poměrně přísná. Provádí se jen ve výjimečných případech na žádost pacienta. Předtím ale musí získat doporučení svého lékaře. Pak se ještě sejde komise, která o pacientově požadavku definitivně rozhodne.

Některé změny ohledně kastrací v Česku ale přeci jen nastanou. Pokud sněmovnou projde zákon o specifických zdravotních službách, nebudou moci v komisi sedět lékaři, kteří budou operaci provádět. Pacientům chce tak ministerstvo zdravotnictví zajistit větší diskrétnost. Druhá změna vyplývá z doporučení evropského výboru. Pokud ji vláda přijme, devianti se začnou léčit už při výkonu trestu a ne po jeho skončení, jako je tomu nyní.

Zdroj: azpravy.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář