Nejstarší dosud známý fosilní nález živorodého organismu objevili vědci v Austrálii. Ryba, jejíž zkamenělé pozůstatky jsou staré 380 milionů let, v sobě má nejen vyvíjející se zárodek mláděte, ale také viditelnou pupeční šňůru a je tedy nejstarší známou “matkou” na světě. O svém unikátním nálezu vědecký tým vedený Johnem Longem informoval v časopise Nature.

Tento nález posouvá vývoj živorodého rozmnožování o 200 milionů let dál, než se dosud předpokládalo. Až dosud vědci soudili, že v době, kdy objevená ryba žila, byly organismy schopné se rozmnožovat jen kladením vajec. Podle Longova týmu měl nalezený druh ryby pozoruhodně pokročilou rozmnožovací biologii srovnatelnou se současnými žraloky či rejnoky.

?Existence tohoto embrya a pupeční šňůry uvnitř jedince nám dává vůbec první příklad vnitřního oplodnění a potvrzuje, že některé druhy pancířnatých měly nevšedně vyvinutou reproduktivní biologii,” říká Long.

Nalezená ryba patří do větve placodermi (pancířnatí), která byla rozvětvená na mnoho druhů a předpokládá se, že představuje nejprimitivnější známé obratlovce vybavené čelistí. Tyto dravé ryby vybavené kostěným hlavohrudním krunýřem dominovaly mořím, řekám i jezerům během devonu (období před 420 až 360 miliony let).

Nový exemplář, který je dlouhý asi 25 centimetrů, našel Longův tým z melbournského muzea Victoria v oblasti Gogo v Západní Austrálii v roce 2005. Až bližší zkoumání fosilie loni v listopadu ovšem odhalilo, že narazili na něco mimořádného – prozradilo jim to dokonale zachované embryo a pupeční šňůra uvnitř rybí samičky.

Tento objev vědce přiměl vrátit se k bližšímu prozkoumání fosilie nalezené v roce 1986, při němž zjistili, že i ona obsahuje tři embrya, tedy důkaz o živorodosti. Až do těchto objevů vědci předpokládali, že v té době se reprodukce vyvinula jen k vnějšímu oplození nakladených vajíček, tedy primitivní verzi způsobu, jakým se některé ryby rozmnožují dnes.

Vědci rybu pojmenovali Materpiscis attenboroughi na počest známého přírodovědce Davida Attenborougha, který jako první upozornil na naleziště rybích fosilií v oblasti Gogo v 70. letech. V muzeu v Melbourne bude fosilie ode dneška vystavena pro běžné návštěvníky.

Zdroj: www.tyden.cz 

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář