Astronomové z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevili “nejplodnější” galaxii v kosmu. Ročně se v ní zrodí až 4000 nových hvězd. To znamená každý den zhruba deset, což je stejný počet jako v galaxii Mléčné dráhy, kde se nachází i Země, za celý rok. Vědci ji proto překřtili na galaxii Baby Boom.

“Tahle galaxie prodělává obrovský baby boom tím, že produkuje většinu svých hvězd najednou,” vysvětluje Peter Capak ze Spitzerova vědeckého střediska NASA.

Toto plodné souhvězdí leží od Země 12,3 miliardy světelných let. Vzniklo tak krátce po zrodu samotného vesmíru, jehož stáří vědci odhadují na 13,7 miliardy let. “Pokud by vesmír byl člověkem, který dosáhl důchodového věku, bylo by mu okolo šesti let v době, kdy se zrodila tato galaxie,” upozornil Capak.

“Baby Boom” podle něj nedrží jen rekord mezi dosud známými galaxiemi v intenzitě rození hvězd, ale je současně nejjasnějším souhvězdím pozorovaným v takto vzdáleném vesmíru. Ostatní podobně produktivní galaxie leží mnohem blíže Zemi.

“Až dosud jsme viděli galaxie, jako je tato, ve fázi, kdy byl vesmír v pubertě, ale tato galaxie se formovala, když byl vesmír ještě dítě,” zdůraznil unikátnost tohoto objevu, o němž s kolegy podrobně informuje v odborném časopise Astrophysical Journal Letters.

“Otázka je, zda se většina těch nejmasivnějších galaxií zformovala už na počátku vesmíru jako Baby Boom, nebo je to výjimečný případ,” dodal Capak s tím, že odpověď na ni prověří pravdivost současných teorií o vzniku galaxií.

Díky tak intenzivnímu růstu jí podle něj stačí pouhých 50 milionů let, aby dosáhla masy těch nejhmotnějších galaxií v kosmu. Capak a jeho spolupracovníci k jejímu pozorování používali Hubbleův a Spitzerův vesmírný dalekohled či teleskopy Jamese Clerka Maxwella a Subaru na Havaji.

Zdroj: www.tyden.cz

 

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář