Společnost Sony se na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas pochlubila nejlehčím notebookem světa. Nové Vaio P váží pouhých 640 gramů. Další výrobce se tak přidal k trendu miniaturizace přenosných počítačů.

Sony odmítá o svém drobečkovi mluvit jako o netbooku, což je termín, který se v posledních měsících vžil pro levné miniaturní notebooky těšící se mezi uživateli rostoucí oblibě. Netbooky zvládnou většinu věcí, které očekáváme od klasického notebooku, takže podle Sony není důvod vymýšlet pro ně nové pojmenování.

Na touchpad už se místo nenašlo.Vaio P má širokoúhlý osmipalcový displej s neuvěřitelným rozlišením 1600×768. Ve srovnání se srovnatelnými přístroji má výrazně protáhlý tvar. Displej je nízký, zato klávesnice je relativně široká, aby se na ní psalo co nejpohodlněji. Na klasický touchpad nezbylo místo, místo něj je uprostřed klávesnice trackpoint. Rozměry notebooku jsou 245x120x20 milimetrů.

Kurzor se ovládá pomocí trackpointuBěží na něm Windows Vista Home, čímž se od konkurence také liší. Většina netbooků dnes pracuje s Windows XP nebo s Linuxem. Úsporný procesor Intel Atom se podílí na slušné výdrži baterie – výrobce deklaruje čtyři hodiny provozu, s větší a těžší baterií, kterou lze přikoupit, až osm hodin.

Uživatel si může vybrat mezi 60 GB harddiskem nebo až 128 GB flashové (SSD) paměti. V základní výbavě je wi-fi, blutooth a GPS navigace.

Srovnání se sluchátky dává představu o velikosti notebooku.Sony už přijímá objednávky, na pultech amerických obchodů by se Vaio P mělo objevit v únoru. Cena je ale stanovena na 900 dolarů (17 tisíc korun), což je ve srovnání s konkurencí relativně dost. Pokud notebook dorazí do Česka, můžeme očekávat cenu ještě o něco vyšší. Většina netbooků je u nás dnes ke koupi za osm až deset tisíc korun, nejlevnější modely se blíží šesti tisícům. Ceně nového notebooku se nejvíce přibližuje luxusní verze “éček” od Asusu, Eee PC S101, které se u nás prodává za čtrnáct až patnáct tisíc.

Zdroj: www.tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář