Lo Hueco – Před rokem a půl dělníci na železnici ve Španělsku asi netušili, že narazili na nejrozsáhlejší naleziště fosilií z prehistorického období v Evropě.

Od té doby bylo odhaleno na osm tisíc zkamenělin rozmanitých druhů včetně nejmohutnějšího dinosaura, který kdy kráčel po Zemi.

Dech beroucí nález zahrnuje osm různých tříd plazů z období před 70 miliony lety od prehistorických želv a krokodýlů přes masožravé predátory až po mohutné sauropody.

Naleziště poblíž města Cuenca se řadí mezi nejrozsáhlejší na světě a odhaluje spoustu nových druhů dinosaurů.

?Takové seskupení dinosaurů žijících na jednom místě ve stejném prostředí nebylo nikdy předtím zaznamenáno,? řekl paleontolog Darren Naish z britské univerzity v Portsmouthu.

Vykopávky ve Španělsku svědčí o pestrosti druhů dinosaurů, kteří v období křídy vládli Zemi. Vedoucí vykopávek José Luis Sanz, paleontolog z univerzity v Madridu, řekl, že tak rozmanité druhy dinosaurů z tohoto období nejsou v Evropě evidovány a jejich počet bude ještě narůstat.

Největší senzací je nález veleještěrů zvaných ?titanosauři?.

Vědci zde objevili nejméně tři nové druhy titanosaurů. Lebky největších dinosaurů se většinou nezachovají, ale v Lo Hueku se díky naplavené hlíně na kostrách zachovaly.

Nálezy celkově poskytují detailnější představu o druhu, který žil čtyři miliony let před vyhynutím dinosaurů. Ukázalo se také, že jejich tělo bylo chráněno brněním – kůží prorostlou kostní tkání. Mimo to se zachovaly neporušené celé kostry, končetiny, dokonce i žebra drobnějších živočichů.

?Tento nález signalizuje, že dinosauři byli v průběhu třetihorní biotické krize na nejvyšší úrovni diferenciace,? vyjádřil Sanz svůj odmítavý postoj vůči teoriím, které tvrdí opak.

zdroj: www.denik.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář