USA – Zaseklé kolo vozítka Spirit přispělo k novému objevu. Vyrylo brázdu a v ní se objevil oxid křemíku, průvodce života.

Vesmírný robot Spirit učinil jeden z nejdůležitějších objevů kosmického výzkumu. NASA obdržela od jednoho ze dvou vozítek mise Mars Exploration Rover nové informace, z nichž vyplývá, že by na planetě mohly být známky života. V půdě na Marsu byl totiž objeven oxid křemičitý, který je na zemi součástí těch oblastí, kde se to doslova hemží bakteriemi.

Vědci tak předpokládají, že v minulosti na planetě byly podmínky vhodné pro život. ?Jedna z nejlepších věcí na těchto sedimentech je nejen to, se v nich bakterie usazují, ale i to, že je dokážou mumifikovat,? cituje BBC slova vedoucího mise Steva Squyrese. K nejnovějšímu objevu došlo zcela náhodou poté, co se jedno z kol vozítka zaseklo a při pohybu vytvářelo na povrchu Marsu rýhy. V květnu tohoto roku si vědci všimli neobvyklého jasu vyvrácených kusů půdy. Analýza vzorků ukázala neobyčejně vysokou úroveň oxidu křemičitého. Na Spiritu není zařízení, které by mohlo upřesnit chemické stopy po mikroorganismech. To bude předmětem výzkumu budoucích misí, například evropské ExoMars, která odstartuje v roce 2013. Robot Spirit a jeho sesterská Opportunity jsou na

Marsu od ledna 2004, což je patnáctkrát delší doba, než bylo původně v plánu. Obě vozítka budou brzy muset snížit výkon kvůli slabšímu slunečnímu svitu marsovské zimy. Během poslední byli roboti v klidovém stavu po sedm měsíců.

zdroj: www.denik.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář