Na český trh se v nejbližší době dostane notebook, který podle výrobce, společnosti Hewlett-Packard, vydrží na jedno nabití baterie fungovat rekordních 24 hodin. Běžné přístroje přitom mají výdrž zhruba do čtyř hodin.

Notebook HP EliteBook 6930p je vybaven nízkoenergetickým displejem s technologií Illumi-Lite a rozšiřující externí vysokokapacitní dvanáctičlánkovou baterií. Provoz až o čtyři hodiny prodlužuje LED podsvícení displeje a zhruba sedm procent energie uspoří disk SSD o velikosti 80 GB, který nahrazuje tradiční harddisk. SSD disky nemají žádné pohyblivé části, pracují na stejném principu jako paměťové USB klíčenky.

“To vše spolu se správou hardwaru a dalším nastavením skutečně dokáže téměř neuvěřitelných 24 hodin, tedy plné tři osmihodinové pracovní dny,” uvedl marketingový manažer divize osobních počítačů HP ČR a Slovensko Petr Trešl.

Výdrž 24 hodin je na dnešní poměry extrémně vysoká, zvláště u notebooku klasického typu. Je však nutno zdůraznit použití rozšiřující dvanáctičlánkové baterie. Notebook se standardní výbavou vydrží pracovat podstatně kratší dobu.

V současné době se těší rostoucí popularitě takzvané netbooky – miniaturní přenosné počítače vybavené zpravidla úsporným procesorem Intel Atom a malým, na spotřebu relativně nenáročným displejem. I u řady z nich je místo harddisku použito SSD datové úložiště. Některé typy řady Eee od firmy Asus vydrží pracovat až šest hodin. I to je výdrž, o které si majitelé většiny notebooků mohou nechat jenom zdát.

Zdroj: www.tyden.cz

Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář