V Indii vlastní mobilní telefon více lidí, než je těch, kteří mají přístup k hygienické toaletě. Vyplývá to z aktuální zprávy OSN. Podle ní může v zemi s druhým největším počtem obyvatel na světě používat záchody jen 366 milionů lidí, tedy 31 procent z nich.

Počet registrovaných mobilních telefonů je daleko vyšší, Indové jich mají celkem 545 milionů. Počet mobilů v Indii podle zprávy OSN v posledních letech stoupal raketovou rychlostí: v lednu 2000 připadalo na sto Indů jen 0,35 mobilního telefonu. Nyní to je 45.

Zdaleka ne samozřejmý obrázek: indické veřejné WC.

“Je to hořká ironie, že Indie je tak bohatá, že polovina jejích obyvatel má mobilní telefon, naproti tomu se ale tolika jiným nedostává té nejzákladnější důstojnosti – možnosti používat toaletu,” říká Zafar Adeel z Univerzity Spojených národů.

V celosvětovém měřítku se podle údajů OSN bez WC musí obejít 1,1 miliardy lidí. Jako jeden ze svých “miléniových cílů” si členské státy OSN v roce 2000 předsevzaly snížit počet lidí nemajících přístup k sanitárním zařízením během patnácti let na polovinu. “Vypadá to, že Indie do roku 2015 spíše dosáhne hranice jedné miliardy mobilních telefonů, než my svého cíle,” stojí ve zprávě.

Nesplnitelný cíl

Veřejné  záchodky kdesi v Africe.

Autoři zprávy volají po aktualizaci zmíněného cíle: OSN má podle nich usilovat o to, aby do roku 2025 mělo přístup k toaletě sto procent obyvatel planety. V roce 2015 bude podle aktuálních odhadů ke splnění cíle v jeho původní podobě chybět jedna miliarda lidí s přístupem k použitelné toaletě – celkově se bez ní v té době bude muset obejít 2,7 miliardy lidí, tedy mnohem více než dnes.

Jedna toaleta by stála v průměru zhruba 300 dolarů (asi 5500 korun). Pro dosažení miléniového cíle by se muselo na celém světě vydat 358 miliard dolarů (asi 6,6 bilionu korun). Zpráva však zdůrazňuje, že by se tato investice vyplatila. ?Svět může za každý takto investovaný dolar očekávat návrat tří až 34 dolarů díky nižším nákladům na léčbu nemocí a vyšší produktivitě práce,” říká Zafar Adeel.

Foto: OSN, profimedia.cz

Zdroj: tyden.cz

gelové nehty
Linkuj si!      Jaggni to!Jaggni to!   Pridej na Seznam  
JOSEF KUBÍK nákladní autodoprava

Zanechej komentář